Dziś w Senacie RP Andrzej Poczobut odebrał akt powołania do Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu. Dziennikarz został powołany do rady jeszcze w 2024 roku, gdy przebywał w białoruskim więzieniu.

Poczobut, wyraźnie wzruszony, podkreślił, że Polacy bardzo się różnią i często ostro się kłócą, ale jak stwierdził “ponad podziałami politycznymi i granicami pozostajemy jednym narodem”.

Podziękował wszystkim polskim rządom od 2005 roku – niezależnie od opcji politycznej – za wsparcie dla Związku Polaków na Białorusi. Nazwał 21 lat działalności w warunkach nielegalności „wspólnym sukcesem”.

Dziennikarz podkreślił, że zależy mu na zachowaniu możliwości nauki języka polskiego na Białorusi i dalszym wsparciu tej działalności przez Polskę.

Zapytany, czy nadal chce wrócić na Białoruś, Poczobut odpowiedział, że “bardzo wielkie wysiłki zostały włożone przez stronę polską” w jego uwolnienie i zadeklarował, że obecnie jest do dyspozycji. “Wrzesień jest takim deadline’em, kiedy już muszę wrócić na Białoruś” – dodał.

Źródło: wb24.org/PAP

Fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu
Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)