Dziś w Senacie RP Andrzej Poczobut odebrał akt powołania do Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu. Dziennikarz został powołany do rady jeszcze w 2024 roku, gdy przebywał w białoruskim więzieniu.
Poczobut, wyraźnie wzruszony, podkreślił, że Polacy bardzo się różnią i często ostro się kłócą, ale jak stwierdził “ponad podziałami politycznymi i granicami pozostajemy jednym narodem”.
Podziękował wszystkim polskim rządom od 2005 roku – niezależnie od opcji politycznej – za wsparcie dla Związku Polaków na Białorusi. Nazwał 21 lat działalności w warunkach nielegalności „wspólnym sukcesem”.
Dziennikarz podkreślił, że zależy mu na zachowaniu możliwości nauki języka polskiego na Białorusi i dalszym wsparciu tej działalności przez Polskę.
