Prezydent Karol Nawrocki ostro skrytykował decyzję Wołodymyra Zełenskiego o nadaniu ukraińskiej jednostce imienia „Bohaterów UPA”. Zapowiedział też, że podczas posiedzenia Kapituły Orderu Orła Białego 8 czerwca chce poruszyć kwestię odebrania Zełenskiemu tego odznaczenia. Według Nawrockiego prezydent Ukrainy “dostarczył najlepszego materiału i wiele tlenu rosyjskiej propagandzie”.
“To też dowód na to, że ci, którzy mówili, że Ukraina powinna wchodzić bez żadnych oczekiwań do Unii Europejskiej, bardzo się mylili. Prezydent Zełenski udowodnił, że Ukraina pod względem mentalnym, gloryfikowania bandytów, morderców z Ukraińskiej Powstańczej Armii, nie jest gotowa, aby być częścią rodziny europejskiej” – powiedział prezydent RP w piątek dziennikarzom.
Nawrocki poinformował też, że chce, aby podczas posiedzenia Kapituły Orderu Orła Białego 8 czerwca omówiono odebranie odznaczenia Wołodymyrowi Zełenskiemu. Podkreślił, że ostateczna decyzja należy do niego, ale wcześniej musi zebrać się kapituła.
Zaznaczył też, że w sensie strategicznym wspieranie Ukrainy w jej oporze przeciwko Rosji i przeciwko “bandycie, którym jest Władimir Putin” jest strategicznym celem Polski, jednak – podkreślił prezydent – “tak nie buduje się relacji między narodami”.
Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego w kwietniu 2023 roku przez ówczesnego prezydenta Andrzeja Dudę “w uznaniu znamienitych zasług w pogłębianiu przyjaznych i wszechstronnych stosunków między Polską a Ukrainą, za rozwijanie współpracy na rzecz demokracji, pokoju i bezpieczeństwa w Europie oraz niezłomność w obronie niezbywalnych praw człowieka”.
Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie w Polsce. Jest przyznawane za wyjątkowe zasługi dla kraju, zarówno cywilne, jak i wojskowe, a otrzymują je wybitni Polacy i zagraniczni przywódcy.
Źródło: wb24.org/rmf24.pl
fot. Mikołaj Bujak/KPRP
