30 maja w katedrze św. Franciszka Ksawerego w Grodnie obchodzono 50-lecie święceń kapłańskich i 35-lecie sakry biskupiej biskupa seniora Aleksandra Kaszkiewicza, pierwszego ordynariusza diecezji grodzieńskiej.

Biskup odprawił Mszę św. dziękczynną za dar życia, otrzymane łaski i wszystkich ludzi, których Bóg postawił na jego drodze.

W uroczystości uczestniczyli m.in. nuncjusz apostolski w Białorusi abp Ignazio Ceffalia, metropolita mińsko-mohylewski abp Józef Staniewski, abp Tadeusz Kondrusiewicz, bp Włodzimierz Hulaj, bp Antoni Dziemianko, bp Oleg Butkiewicz oraz przedstawiciele Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i luterańskiego.

Na początku liturgii odczytano list papieża Leona XIV, przesłany z okazji jubileuszu.

Obecny biskup grodzieński podkreślił, że z osobą bp. Kaszkiewicza nierozerwalnie związane są początki współczesnej historii diecezji grodzieńskiej.

Powiedział m.in.:

„Dziękujemy Bogu za dar Waszego życia, za dar kapłańskiego i biskupiego powołania, za Waszą pracę, wierność, modlitwę, cierpliwość i miłość do Kościoła oraz człowieka”.

Abp Kondrusiewicz przypomniał, że Opatrzność Boża połączyła jego drogę z drogą jubilata. Studiowali razem w seminarium w Kownie, pracowali w Wilnie, a później to właśnie on udzielił bp. Kaszkiewiczowi sakry biskupiej.

Zwrócił uwagę na trzy cnoty, które szczególnie charakteryzowały jego posługę: wiarę, nadzieję, miłość.

Podkreślił, że bp Kaszkiewicz odegrał kluczową rolę w odbudowie Kościoła na Grodzieńszczyźnie po okresie komunistycznych prześladowań:

„Trzy pokolenia prześladowań zamieniły Kościół w naszej ojczyźnie w ruiny. Biskup Aleksander otrzymał zadanie jego odrodzenia. I wykonał je”.

Arcybiskup zaznaczył również, że kapłan nie może być sprowadzony jedynie do funkcji urzędnika religijnego:

„Gdyby rola kapłana została ograniczona wyłącznie do udzielania sakramentów i działalności społecznej, Kościół stałby się jedynie «biurem dobrych usług»”.

Bp Aleksander Kaszkiewicz mówił o radości kapłaństwa:

„Radość kapłana jest cennym darem nie tylko dla niego samego, ale przede wszystkim dla ludzi, których Bóg stawia na drodze jego posługi”.

Przyznał, że zawsze przeżywał swoje kapłaństwo z wdzięcznością i radością oraz że nie spodziewał się, iż Boże miłosierdzie poprowadzi go tak niezwykłymi drogami.

Powiedział również:

„Kościół, który szczerze kocham, jest czymś znacznie większym niż organizacja. Jest żywym organizmem, Mistycznym Ciałem Chrystusa”.

Podziękował papieżowi, biskupom, kapłanom, osobom konsekrowanym oraz wiernym. Szczególne słowa skierował do rodzin, ludzi starszych, chorych i cierpiących, zapewniając ich o swojej modlitwie.

Nuncjusz apostolski podkreślił, że bp Kaszkiewicz przez ponad trzy dekady prowadził diecezję przez ważne momenty historii, rozwijał ewangelizację, formację i jedność Kościoła.

Metropolita mińsko-mohylewski abp Józef Staniewski nazwał go pierwszym biskupem Grodzieńszczyzny, który swoją ojcowską troską i modlitwą zapisał się w historii Kościoła na Białorusi.

Gratulacje złożyli również przedstawiciele Kościoła prawosławnego, greckokatolickiego i luterańskiego, podkreślając jego otwartość na dialog oraz wkład w budowanie zgody między chrześcijanami.

Oprac. na podst. grodnensis.by

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)