Delegacja Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego uczciła pamięć żołnierzy 23. Pułku Ułanów Grodzieńskich, wystawiając wartę honorową pod ich tablicą pamiątkową w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Warta została wystawiona 1 czerwca, w rocznicę Święta Pułkowego 23. Pułku Ułanów Grodzieńskich. Szwoleżerowie złożyli symboliczne słoneczniki oraz oddali hołd żołnierzom pułku poległym, pomordowanym i zmarłym podczas II wojny światowej. Uroczystość była wyrazem pamięci o ich ofierze oraz podkreśliła ciągłość tradycji kawaleryjskich II Rzeczypospolitej.

23. Pułk Ułanów Grodzieńskich był jedną z najbardziej zasłużonych jednostek kawalerii II RP. Sformowany w 1920 roku, stacjonował w Postawach (dziś w obwodzie witebskim na Białorusi). Żołnierze pułku wywodzili się głównie z wieloetnicznych Kresów Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Wśród nich byli zarówno Polacy, jak i liczni prawosławni Białorusini. Świadczy o tym nawet słynna żurawiejka pułkowa:„W boju kriepkij, w miru sławnyj, Dwadcat’ trietij – prawosławnyj”.

Uroczystość poświęcenia i wręczenia sztandaru 23. Pułkowi Ułanów Grodzieńskich przez marszałka Józefa Piłsudskiego (fot. odkrywca.pl)

Żołnierze 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich, 1933 rok (fot.facebook.com/P.F.Woj)

Pułk wsławił się walkami w kampanii wrześniowej 1939 r., zwłaszcza pod Przedborzem, Opocznem i w lasach pod Przysuchą, gdzie mimo przewagi i okrążenia przez wojska niemieckie stawiał zacięty opór. Po ciężkich walkach został rozbity pod Maciejowicami, jednak część jego żołnierzy nie złożyła broni i podjęła działalność partyzancką w Górach Świętokrzyskich.

Odznaka pamiątkowa 23 Pułku Ułanów Grodzieńskich (fot. Elżbieta Kossecka/wikimedia commons)

W czasie okupacji pułk odtworzono w strukturach AK – dywizjon konny walczył m.in. w Puszczy Nalibockiej i Kampinosie, a pluton konny przy 6 Brygadzie Wileńskiej.

Kresowiak

fot. facebook.com/3szwol

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)