W Sieliszczu na Witebszczyźnie planowane jest rozpoczęcie prac konserwatorskich przy ruinach XVIII-wiecznego kościoła św. Weroniki i klasztoru bernardynów. Świątynia, wzniesiona w 1726 roku, w tym roku obchodzi 300-lecie istnienia.
Zabytek, będący trójnawową bazyliką późnobarokową, od 2023 roku był przedmiotem zbiórki darowizn na cele konserwatorskie. Pod koniec maja br. Uszacki Rejonowy Komitet Wykonawczy ogłosił przetarg na opracowanie kosztorysu prac. Po jego przygotowaniu, jeśli środki wystarczą, ruszy właściwa konserwacja.
Ruiny cieszą się dużą popularnością wśród turystów, jednak nadal ulegają degradacji – osypują się ściany i wypadają cegły. Obiekt pozostaje niebezpieczny dla zwiedzających.

Kościół w Sieliszczu został zbudowany w latach 1741–1757 na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni i klasztoru bernardynów z lat 1726–1729. Fundatorami byli Józef Antoni Sielawa, Eleonora z Kociełłów oraz Jan Józef Rahoza. Po kasacie klasztoru przy kościele działała parafia, a w 1897 r. świątynia została gruntownie odnowiona i rozbudowana o wieże.
Po zniszczeniach podczas II wojny światowej kościół pozostaje ruiną. Była to okazała barokowa bazylika na planie krzyża z charakterystyczną dwuwieżową fasadą. Do dziś zachowały się fragmenty stiukowych ołtarzy, świadczące o dawnym bogactwie wystroju wnętrza.

Podobna zbiórka na ratowanie ruin prowadzona jest również dla kościoła św. Mikołaja w Kniażycach na wschodzie kraju.
Kresowiak
fot. katolik.life
