Muzeum Katyńskie w Warszawie otrzymało dwa niezwykle cenne dary. Miłośników historii Kresów zainteresują zwłaszcza pamiątki po ppor. rez. Józefie Lutyńskim, pochodzącym z powiatu postawskiego (obecnie Białoruś) – w tym wzruszająca korespondencja z narzeczoną, a później żoną Marią, oraz telegramy wysłane z obozu w Starobielsku w kwietniu 1940 roku.
Wśród przekazanych materiałów znalazły się m.in. liczne listy z lat 1933–1940, pięć kart pocztowych oraz dwa poruszające telegramy z obozu jenieckiego w Starobielsku. Dokumenty przekazała bratanica oficera, Barbara Müller, która wraz z córką odwiedziła Muzeum i mogła osobiście zobaczyć ekspozycję poświęconą Zbrodni Katyńskiej.

Pamiątki po ppor. rez. Józefie Lutyńskim (fot. facebook.com/MuzeumKatynskie)
Drugim darem jest zbiór dokumentów i fotografii kpt. lek. Wiktora Urbańskiego (ur. w pow. śremskim)– materiały z okresu studiów na Uniwersytecie Wrocławskim, praktyk lekarskich oraz zdjęcia z czasów I wojny światowej. Zbiór przekazał dr Łukasz Jastrząb, właściciel firmy Stalowy Jeż sp. z o.o. Dokumenty zostały uratowane podczas likwidacji mieszkania bratanicy oficera, Zofii, która zmarła w 2022 roku.

Pamiątki po kpt. lek. Wiktorze Urbańskim (fot. facebook.com/MuzeumKatynskie)
Jak podkreślił darczyńca w piśmie przewodnim, „naturalnym miejscem dalszego przechowania i opracowania” tych materiałów jest właśnie Muzeum Katyńskie.
Oba dary stanowią nie tylko cenne uzupełnienie zbiorów muzealnych, ale przede wszystkim żywe świadectwo pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej, która nadal jest przekazywana w polskich rodzinach.
Źródło: wb24.org, facebook.com/MuzeumKatynskie
