W Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. ,,300 obrazów Napoleona Ordy”. Według dyrekcji muzeum jest to chyba największa wystawa rysunków i akwareli słynnego polskiego malarza.

Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej zaprezentowało 300 prac, które wręcz w sposób fotograficzny przedstawiają wiele już nieistniejących miejsc ziem polskich i kresowych.

Co to są Kresy? Dlaczego Kresy? Oczywiście wiedza jest minimalna, wręcz powiem zerowa. No, ale kontynuując tą myśl należy zadać pytanie. Czy Kresy istnieją naprawdę? Czy można odnaleźć je na mapie? A może to tylko pamięć i tęsknota tych, którzy urodzili się we Lwowie, Grodnie, Wilnie i innych miastach. Myślę, że tak naprawdę Kresy są w nas i każdy przeżywa je na własny sposób – powiedział kustosz muzeum Zbigniew Banaszek. Jego wykład o historii i artyście był bardzo pomocny, aby zrozumieć jak ważne jest dzieło życia Napoleona Ordy.

Napoleon Orda – polski kompozytor, malarz i rysownik, który w latach 1872 – 1880 poświęcił się upamiętnieniu wielu miejsc, budowli, zamków, pałaców, dworów i krajobrazów, które ówcześnie istniały na terenach Rzeczypospolitej i ziem kresowych. Artysta urodził się 11 lutego 1807 w Worocewiczach w miejscowość będącej na terenie dzisiejszej Białorusi. Niezwykle utalentowany człowiek, polski patriota walczący w konspiracji, przez co nie ukończył studiów, walczący w Powstaniu Listopadowym, uwięziony i zesłany… Człowiek o burzliwym życiorysie i poświęcający się muzyce i malarstwu.

W 1872 roku podjął się pracy, którą można nazwać dziełem jego życia, gdy w trakcie letnich podróży, w rysunkach i na płótnie uwiecznił zabytkowe miejsca rozmieszczone na terenach rodzimej ziemi, a potem wielu innych na terenach ówczesnej Polski. Wykształcił swój rozpoznawalny styl, dobrze oddający charakter ówczesnych polskich krajobrazów. Dziś jego prace są często jedynym źródłem, który dokumentuje wygląd budynków budowanych na terenach polskich. Jego ostatnie prace pochodzą z 1880 roku. Napoleon Orda zmarł 26 kwietnia 1883 w Warszawie.

Źródło: kurier-w.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)