Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Jerzego Maksymiuka – znanego polskiego dyrygenta, kompozytora i pianistę urodzonego w Grodnie. Artysta, ceniony za perfekcjonizm i żywiołowość, zdobył uznanie w środowisku muzycznym dzięki swojemu często powtarzanemu przed próbami powiedzeniu: “Panowie, śluby przełożyć, pogrzeby odwołać”.

Order Orła Białego to najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej.

W uzasadnieniu Andrzej Duda stwierdził, że grodnianin został odznaczony “w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej, za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej, szczególnie w dziedzinie dyrygentury i sztuki kompozytorskiej”.

Jerzy Maksymiuk urodził się w Grodnie 9 kwietnia 1936 roku. Już jako młody muzyk zdobył trzy dyplomy w zakresie pianistyki, kompozycji oraz dyrygentury, co pozwoliło mu rozwinąć swoje umiejętności w różnych dziedzinach muzyki klasycznej. Jego kariera nabrała tempa po zdobyciu pierwszej nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Ignacego Jana Paderewskiego w 1961 roku, ale pianistykę porzucił na rzecz dyrygentury.

W 1972 roku założył Polską Orkiestrę Kameralną, z którą osiągnął międzynarodowy sukces, występując w tak prestiżowych salach, jak Carnegie Hall, London Proms czy Wiener Ferein. Jego współpraca z takimi orkiestrami jak BBC Scottish Symphony Orchestra czy English National Opera również przyniosła mu uznanie na arenie światowej, co zaowocowało nadaniem mu tytułu Conductor Laureate przez BBC SSO.

Jerzy Maksymiuk podczas koncertu, czerwiec 2011 (fot. prezydent.pl)

Maksymiuk jest także cenionym kompozytorem, który stworzył wiele utworów zarówno symfonicznych, jak i kameralnych, a jego wkład w promowanie muzyki współczesnej został uhonorowany tytułem doktora honoris causa przez Strathclyde University w Glasgow. Jego dzieła takie jak „Expront” czy muzyka do filmu „Sanatorium pod klepsydrą” pozostają jego największymi osiągnięciami w karierze.

Za swój wkład w kulturę polską Maksymiuk otrzymał liczne odznaczenia, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski oraz Złoty Medal „Gloria Artis”. Jego życie i kariera są świadectwem nie tylko talentu muzycznego, ale i nieustannej pasji do tworzenia i interpretacji, co czyni go jednym z najbardziej wpływowych muzyków swojego pokolenia.

Wb24.org na podst. prezydent.pl, jerzymaksymiuk.pl

Fot. Marek Borawski/KPRP

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)