Zakończono prace nad kompozycją rzeźbiarską upamiętniającą powstanie styczniowe, która zostanie uroczyście odsłonięta w stolicy Litwy z okazji 160. rocznicy stracenia Konstantego Kalinowskiego.

Pomnik stanął w historycznym centrum miasta, na terenie klasztoru franciszkańskiego, gdzie na pół roku przed rozpoczęciem powstania odbyły się pierwsze religijno-patriotyczne manifestacje antyrosyjskie – miejsce to zatem zostało wybrane nieprzypadkowo.

Na przestronnym, okrągłym podeście rozmieszczono brązowe figury czterech mężczyzn. Po lewej stronie stoi franciszkanin, błogosławiący powstańców krzyżem, po prawej stronie – sami powstańcy, zwróceni w stronę świątyni.

Na twarzach delikatnie dostrzegalne są postacie Konstantego Kalinowskiego, Zygmunta Sierakowskiego i Tytusa Dalewskiego – jakby personifikacje Białorusi, Litwy i Polski w walce przeciwko władzy carskiej.

Na pierwszym planie klęczy Kalinowski, a za jego plecami stoi Sierakowski, obaj z rękami podniesionymi w geście składania przysięgi przed figurą Matki Bożej Niepokalanej, składając przysięgę wierności Bogu i Ojczyźnie. Nieco dalej stoi Dalewski, trzymając rękę w taki sposób, jakby za chwilę dołączył do swoich towarzyszy.

Obecność franciszkanina nie jest przypadkowa, gdyż franciszkanie z Wilna aktywnie wspierali powstanie. Za to po stłumieniu powstania latem 1864 roku władze rosyjskie zemściły się na zakonie – zamknęły klasztor, w którego budynkach utworzono więzienie, a kościół przebudowano na archiwum, niszcząc jego bogate wyposażenie.

Wszyscy trzej powstańcy, Kalinowski, Sierakowski i Dalewski, zostali straceni pod koniec stycznia 1864 roku w Wilnie. Miejsce pochówku bohaterów było nieznane aż do niedawna, kiedy ich mogiły zostały odkryte po obsunięciu się ziemi na Górze Giedymina. 22 listopada 2019 roku odbyła się uroczysta ceremonia ponownego pochówku szczątków Kalinowskiego i innych powstańców.

Pomnik został ufundowany przez Polską Fundację Narodową. Na Litwie fundacja wspierała między innymi renowację kościoła franciszkanów, który uważany jest za „Polskie Serce” Wilna.

Jest to pierwszy pełnopostaciowy pomnik Konstantego Kalinowskiego w Wilnie.

Otwarcie pomnika odbędzie się w piątek, 22 marca. O godzinie 11:00 odbędzie się uroczyste poświęcenie pomnika, a następnie zostanie odprawiona msza święta. Klasztor franciszkański zaprasza wszystkich na uroczystość.

Źródło: wb24.org/nashaniva.com

Fot. nashaniva.com

Wysyłam
Ocena czytelników
4,13 (8 głosów)