Z listy “materiałów ekstremistycznych” po raz pierwszy wykreślono jeden punkt. Chodzi o dwutomowy zbiór wierszy polsko-białoruskiego poety i dramaturga epoki romantyzmu, Wincentego Dunina-Marcinkiewicza.

Przez pół roku na stronie Ministerstwa Informacji widniała informacja, że dwutomowy zbiór wierszy Dunina-Marcinkiewicza to “materiały ekstremistyczne” zgodnie z orzeczeniem Sądu w Żytkowiczach z 8 listopada 2023 roku. Teraz decyzja ta została anulowana postanowieniem Prezydium Sądu Obwodowego.

Dzieła znanego poety zostały wpisane na listę “materiałów ekstremistycznych” z powodu dwóch wierszy: „Wiatry wieją” i „Rozmowa starego dziadka”, w których sąd rejonowy dostrzegł antyrosyjską propagandę.

Te wiersze weszły do kanonu literatury białoruskiej. Utwory napisane w czasie Powstania Styczniowego, nawołują do walki z rosyjskim imperium.

„Rozmowa starego dziadka” rozpoczyna się słowami napisanymi białoruską łacinką:

Ej, skażycie, dobry ludzi!

Szto heta na świecie budzie?

Czy Boh nie zmiłujetsia nad nami

I daść pahinuć pad Maskalami?

Wincenty Dunin-Marcinkiewicz uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu na Białorusi. Pisał po polsku i białorusku. Urodził się w 1808 r. w folwarku Paniuszkiewicze pod Bobrujskiem. Uważany za twórcę białoruskiego teatru. Opera Dunina – Marcinkiewicza “Sielanka”, do której muzykę ułożył Stanisław Moniuszko, jest uznawana za pierwszą operę białoruską. Interesował się kulturą i językiem warstwy chłopskiej Białorusi. Jego najwybitniejszymi dziełami są “Pińska szlachta” i “Hapon”.

Źródło: wb24.org/nashaniva.com/belsat.eu

Fot. wikimedia commons

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)