Instytut Myśli Patriotycznej o Kresach, skupiający młodych polskich badaczy ze Wschodu, wzbudził zainteresowanie polskich europosłów z Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR). W związku z tym młodzi naukowcy przybyli do Strasburga na zaproszenie europosłanki i byłej minister spraw zagranicznych RP, Anny Fotygi, aby zaprezentować raport pt. “Polityka władz Białorusi wobec mniejszości polskiej w latach 1994-2022”.

Przedstawiciele Instytutu szczegółowo opowiedzieli o represjach reżimu Łukaszenki wobec mniejszości polskiej, wspomnieli m.in. o prześladowaniach polskich działaczy, likwidacji polskich szkół, zamykaniu kościołów oraz niszczeniu miejsc pamięci narodowej.

Ponadto, omówiono również szczegóły aktywności Instytutu na rzecz Polaków na Litwie i Ukrainie, co spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony obecnych na spotkaniu posłów i gości Parlamentu Europejskiego.

Instytut reprezentowali prezes Mirosław Kapcewicz oraz młody polski badacz z Ukrainy Olgierd Dobrowolski.

Instytut Myśli Patriotycznej o Kresach to niezależny think-tank działający przy Fundacji Młode Kresy, który zajmuje się badaniami, tworzeniem analiz i kształtowaniem opinii publicznej na temat sytuacji naszych rodaków za wschodnią granicą. Tworzą go młodzi polscy naukowcy z krajów byłego ZSRR.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)