Dziś ulicami Wilna, jak co roku, przeszła Parada Polskości. Uroczysty biało-czerwony pochód był okazją do wspólnego świętowania Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi RP, Święta Konstytucji 3 Maja oraz 35-lecia Związku Polaków na Litwie.
Uczestnicy parady przeszli aleją Giedymina przez plac Katedralny, a następnie ulicami Zamkową i Wielką. Półtoragodzinny marsz zakończył się mszą świętą przed obrazem Matki Bożej w Kaplicy Ostrobramskiej.
W pochodzie uczestniczyli przedstawiciele 250 kół ZPL z całego kraju, uczniowie szkół polskich, zespoły artystyczne, harcerze, samorządowcy i politycy. Na czele pochodu szli liderzy polskiej mniejszości na Litwie, w tym przewodniczący ZPL i Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin, europoseł Waldemar Tomaszewski, ambasador RP w Wilnie Konstanty Radziwiłł, oraz goście: senator Kazimierz Ujazdowski, posłowie Jan Dziedziczak i Andrzej Zapałowski.
Wilno. Parada polskości. Wyrazy szacunku dla Związku Polaków na 🇱🇹 za pielęgnowanie 🇵🇱 kultury i wytrwałość w działaniu. Mamy prawo oczekiwać respektu dla praw mniejszości polskiej w sferze edukacji i kultury, tak jak czynimy wobec mniejszości zamieszkanych w Rzeczypospolitej. pic.twitter.com/H6Wn8POG6N
— Kazimierz Ujazdowski (@kmujazdowski) May 4, 2024
Polacy na Litwie są najliczniejszą mniejszością narodową w tym kraju. Według oficjalnych statystyk, liczą 183 421 osób, co stanowi 6,52% populacji (dane z 2021 roku). Mieszkają głównie w Wilnie oraz w zwartym osadnictwie na terenach rejonów wileńskiego, solecznickiego, święciańskiego i trockiego (w rejonach solecznickim i wileńskim stanowią większość mieszkańców). Największą organizacją zrzeszającą społeczność polską w tym kraju jest Związek Polaków na Litwie.
Wb24.org na podst. opoka.org.pl, wikipedia.org
Zdjęcie główne: kmujazdowski – twitter.com