Sportowcy z grodu nad Niemnem odnosili w dwudziestoleciu międzywojennym wiele znaczących sukcesów na arenie krajowej. Grodnianom udało się wówczas wywalczyć medale w Mistrzostwach Polski w różnych dyscyplinach, a szczególnie mocną pozycję osiągnęli w rywalizacji wioślarskiej.

Medalową serię grodzieńskich wioślarzy zapoczątkowała w 1932 roku Irena Kieskiewicz. Zdobyła ona wówczas srebrny krążek w wyścigu kobiecych „jedynek”. Podobny sukces zawodniczka klubu Niemen Grodno wywalczyła w następnym sezonie-1933.

Po kolejne miejsca na podium w Mistrzostwach Polski w wioślarstwie sięgnęli jej koledzy klubowi – Antonowicz i Mrozowski (niestety w historycznych kronikach nie zachowały się ich imiona). Najpierw, w 1934 roku, płynęli oni w składzie osady „czwórki ze sternikiem” Niemenu Grodno, która zdobyła w tej konkurencji srebrny medal. Natomiast w 1938 roku, Antonowicz i Mrozowski, już samodzielnie wywalczyli również srebro w wyścigu „dwójek”.

Grodnianki podczas zawodów wioślarskich w Brdyujściu (fot. nac.gov.pl)

Siatkarze z Grodna wicemistrzami Polski

Kolejną dyscypliną, w której przedwojenni grodzieńscy sportowcy mogli z dumą stanąć na podium Mistrzostw Polski, była siatkówka. W 1939 roku, na turnieju we Lwowie, po srebrny krążek sięgnęła w tych zmaganiach drużyna Cresovii Grodno.

Była to ogromna sensacja, gdyż w drodze po medal, grodnianie pokonali kolejno dwójkę faworytów – CWS Warszawa (2:1) i Pogoń Poznań (2:0). Dopiero w finałowym meczu przegrali 0:2 z gospodarzami turnieju – Sokołem Wilno, ale stało się to po bardzo zaciętym boju w poszczególnych setach, które zakończyły się wynikami – 11:15 i 12:15.

Również barw Cresovii Grodno bronił znakomity lekkoatleta, kulomiot i dyskobol – Leonid Fiedoruk. Jako zawodnik tego klubu zdobył on wprawdzie w 1933 roku tylko 5. miejsce w Mistrzostwach Polski, ale po przejściu do Warszawianki Warszawa wywalczył aż 7 medali w mistrzostwach kraju, reprezentując również wielokrotnie „biało-czerwone” barwy w meczach międzynarodowych.

Lekkoatleta Leonid Fiedoruk (fot. nac.gov.pl)

Cresovia znad Niemna

Chlubą przedwojennego Grodna bez wątpienia był klub piłkarski Cresovia Grodno, który w 1934 r. połączył się z innymi klubami, tworząc klub WKS Grodno. Grodzieńscy piłkarze aż 8-krotnie triumfowali we wszystkich 11 przedwojennych edycjach tej rywalizacji.

W 1926 roku zespół Grodna wszedł do klasy A wileńskiej, a trzy lata później został pierwszym mistrzem okręgu białostockiego Związku Piłki Nożnej.

W 1929 roku Cresovia Grodno zdobyła mistrzostwo okręgu białostockiego, pokonując głównego rywala – WKS 42 PP.

Zdjęcie WKS Grodno z 1936 r. (fot. nac.gov.pl; koloryzacja: Jakub Malicki)

Odznaka WKS Grodno wydana na bazie autorskiego herbu w maju 2021 r. (fot. polskielogo.net)

O dużej przewadze grodzieńskich piłkarzy nad innymi klubami z obszaru przedwojennego województwa białostockiego świadczył fakt, że już jako klub WKS Grodno wygrywali oni swoje ligowe mecze nawet dwucyfrowymi wynikami. Rekordowymi zwycięstwami grodnian było rozgromienie aż 13:1 Makabi Łomża i 12:0 Hapoelu Białystok. Co ciekawe, jeden z tych przedwojennych piłkarzy WKS Grodno – Leon Łupaczyk, po wojnie grał jeszcze w białostockich klubach – Motorze i Wici.

Kresowiak

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (4 głosów)