W Hajnówce odbyła się druga edycja Festiwalu Gwary Pogranicza, który zgromadził miłośników kultury i muzyki z obszarów pogranicza polsko-białoruskiego. Wydarzenie miało miejsce w auli dawnego “Domu Partii”, a jego program obejmował zarówno występy lokalnych artystów w różnym wieku, jak i dyskusje na temat roli gwary w regionie. Gwiazdą wieczoru było białoruskie trio rapowe SwÅda, Maxim i Niczos.

Festiwal, zatytułowany “Po swojomu”, był okazją do celebrowania piękna lokalnej muzyki, śpiewu i tańca. Organizatorzy przygotowali również konkursy i warsztaty, w tym konkurs na SMS napisany w gwarze. Konkurs ten, adresowany do uczniów hajnowskich szkół średnich, miał na celu promowanie gwary i kształtowanie poczucia własnej tożsamości. Uczestnicy wykazali się nie tylko biegłością w gwarze, ale też poczuciem humoru, co widać w przykładowym SMS-ie:

“Sławik, dopamaży. Jaje kuoszka mene palubiła. Uciaczy niemahu, treba dziauczyni kuplaty zaruczalny piarscionak. I karm dla kuotak”.

II Festiwal Gwary Pogranicza został zorganizowany przez Fundację Inicjatyw Rozwojowych i Edukacyjnych w ramach projektu “Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja”, mający na celu promowanie kultury pogranicza i integrację społeczności lokalnych.

Źródło: wb24.org, facebook.com/hajnowkawita

Fot. facebook.com/hajnowkawita

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)