98 lat temu, 29 kwietnia 1926 roku, w Grodnie urodził się Paul Baran, człowiek, który przyczynił się do stworzenia internetu. To, że dziś możemy przeczytać ten artykuł, jest także jego zasługą – skromnego emigranta z Kresów.

Urodził się w Grodnie w rodzinie żydowskiej. Gdy miał 2 lata, jego rodzina przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Tam też spędził swoje dzieciństwo i młodość.

Panorama Grodna ok. 1935 roku (fot. Biblioteka Narodowa. Poczt.13689)

W 1959 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, a następnie dołączył do RAND Corporation, gdzie stworzył swoje największe dzieło: packet-switching, czyli pakowanie danych w mniejsze bloki, i tak spakowanych przesyłanie ich do innych komputerów.

Siedziba RAND Corporation w Santa Monica w Kalifornii (fot. wikipedia.org)

Podczas tzw. zimnej wojny istniało poważne zagrożenie wybuchu III wojny światowej. Wtedy pojawiła się pierwsza sieć komputerowa, ARPANET, i konieczne było opracowanie sposobu przesyłania danych, który funkcjonowałby również po ataku nuklearnym. Dzięki możliwości przesyłania pakietów z danymi, nawet gdy uszkodzeniu uległo kilka ogniw sieci, sieć mogła nadal funkcjonować.

Paul Baran podczas wywiadu w swoim domu w Kalifornii (fot. Andreu Veà, WiWiW.org)

Już wtedy Paul Baran zastanawiał się nad możliwością korzystania z sieci przez zwykłych ludzi. W notatkach z 1966 roku pisał, że do 2000 roku będziemy używali sieci nie tylko do odczytywania informacji, ale nawet do robienia zakupów! Dwa lata później, jako konsultant Centrum ARPANET w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych przyczynił się do podzielenia sieci ARPANET na wojskowy MILINET i cywilny INTERNET.

Paul Baran posiadał ponad 40 patentów, był autorem około 150 publikacji i otrzymał wiele wyróżnień, w tym najbardziej prestiżową w tej dziedzinie, amerykański medal: National Medal of Technology.

Wb24.org na podst. facebook.com/cbirnt, wynalazki.andrej.edu.pl

Fot. wikipedia.org

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)