97 lat temu, 7 maja 1927 roku, w Grodnie urodził się Felix Zandman, wynalazca polsko-żydowskiego pochodzenia, znany na świecie jako „król wysokich technologii”. Jego najbardziej znaczącym wkładem w naukę jest rozwój technologii rezystorów foliowych. Ze względu na ich niezrównaną precyzję i stabilność, rezystory te znalazły zastosowanie w licznych zaawansowanych urządzeniach elektronicznych, rewolucjonizując tym samym cały przemysł elektroniczny.

Felix Zandman wychowywał się w Grodnie. Kiedy miał 14 lat, on i cała jego rodzina – matka, ojciec, siostra oraz dziadkowie – zostali deportowani do getta. Ocalał tylko dzięki odwadze polskiej rodziny Puchalskich, która go przechowała. Jego schowek miał wymiary 170 × 150 cm i tylko 120 cm wysokości. Ukrywał się tam przez 17 miesięcy wraz z jeszcze trzema innymi Żydami. Jednym z nich był jego wuj, który uczył go matematyki. Po wkroczeniu wojsk radzieckich w czerwcu 1944 i zrobieniu matury w czerwcu 1946 wyemigrował w lecie 1946 do Francji.

Zandman podczas studiów we Francji (fot. facebook.com/WolfsonMedicalCenter)

W latach 1946–1949 Zandman studiował fizykę i inżynierię na Uniwersytecie w Nancy, a następnie na Sorbonie w Paryżu, gdzie uzyskał stopień doktora nauk fizycznych za badania nad fotoelastycznością.

W 1962 roku założył firmę Vishay Intertechnology, która stała się jednym z największych na świecie producentów komponentów elektronicznych. Firma ta zyskała międzynarodową renomę dzięki innowacjom w produkcji i technologii półprzewodników oraz komponentów pasywnych, takich jak kondensatory i rezystory.

Kondensator foliowy firmy Vishay (fot. wikipedia.org/Raimond Spekking)

Jego praca miała istotny wpływ nie tylko na rozwój technologiczny, ale również na sposób, w jaki komponenty elektroniczne są produkowane i stosowane w różnych urządzeniach, od sprzętu gospodarstwa domowego po zaawansowane systemy wojskowe.

Na podst. sztetl.org.pl, wikipedia.org

Fot. startupdreamer.wordpress.com

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)