Pozostałości dawnego dworu w Ruczycy w rejonie wilejskim (obwód miński), zostały umieszczone na liście Państwowego Spisu Historyczno-Kulturowych Zabytków. Wpisanie zabytku na listę odbyło się zgodnie z oficjalnie opublikowaną uchwałą Ministerstwa Kultury Białorusi nr 85 z dnia 2 listopada. Dokument został opublikowany na Krajowym Portalu Prawnym, pisze «Regionalna Gazeta».
Zbiornik wodny, pozostałości dwóch kapliczek i cerkiew w Ruczycy (dawny majątek Hanuta) zostały objęte strefą ochrony wartości kulturowych i historycznych.
Jedna z najbardziej majestatycznych posiadłości na Wilejszczyźnie w Hanucie (dziś wieś Ruczyca) została zbudowana w 1765 roku przez włoskiego architekta na zaproszenie ówczesnego właściciela Tadeusza Ogińskiego. A majątek Hanuta był powszechnie znany od początku XVI wieku. Majątek składał się z pałacu i budynków gospodarczych.
Dziś o dawnej świetności przypominają zrujnowana kaplica oraz pozostałości browaru i młyna szlacheckiego. W miejscu pałacu znajduje się zarośnięte wzgórze.
Wyświetl ten post na Instagramie
Kompozytor i dyplomata Michał Kleofas Ogiński został właścicielem majątku w 1814 roku, odziedziczywszy Hanutę po swoich krewnych. Ostatnim właścicielem była rodzina Wołowiczów.
Majątek znacznie ucierpiał podczas I wojny światowej, ale został odrestaurowany. Hanuta została ostatecznie zniszczona w 1943 roku.
Jesienią 2020 roku zawalił się jeden z filarów XVIII-wiecznej kaplicy. W tym samym czasie komitet wykonawczy rejonu wilejskiego poinformował dziennikarza «Regionalnej Gazety», że będą szukać pieniędzy na wzmocnienie dachu, gdyż mogą zawalić się pozostałe filary kaplicy. A także – zabiegać o stworzenie strefy ochronnej, ponieważ bez tego prace projektowe byłyby niemożliwe.
Wb24.org na podst. «Regionalna Gazeta»