189 lat temu, 13 lutego 1834, Adam Mickiewicz ukończył pisanie epopei narodowej „Pan Tadeusz”. Nazajutrz poinformował listownie o tym fakcie swojego przyjaciela Antoniego Edwarda Odyńca: „Więc skończyłem wczoraj właśnie. Pieśni ogromnych dwanaście!”

Poemat epicki naszego wieszcza ukazał się w dwóch tomach 28 czerwca 1834 r. w Paryżu. Wydawcą epopei był Aleksander Jełowiecki. Znakiem charakterystycznym pierwszego wydania było ozdobienie go popiersiem samego autora.

Wiadomości - Pierwsze wydanie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w Książnicy  Podlaskiej

Fot. Książnica Podlaska

“Pan Tadeusz” składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem, trzynastozgłoskowym aleksandrynem polskim. Czas akcji: pięć dni z roku 1811 i jeden dzień z roku 1812.

Epopeja jest stałą pozycją na polskiej liście lektur szkolnych. W zeszłym roku była publicznie odczytywana w akcji społecznej propagującej znajomość literatury polskiej „Narodowe Czytanie”.

To wyjątkowe dla historii polskiej literatury dzieło zostało do tej pory przetłumaczone na 33 języki, a w 2014 r. znalazło się na Polskiej Liście Krajowej Programu UNESCO Pamięć Świata.

Źródło: wb24.org/zw.lt

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)