Niezwykle skuteczne w promowaniu polskiej historii i kultury wśród dzieci i młodzieży w dzisiejszych czasach są innowacyjne rozwiązania. Takiej misji podjął się Instytut Polonika, który od dwóch lat tworzy wizualizacje polskich zabytków z całego świata w popularnej grze Minecraft. Warto odnotować, że w grze znalazł się również jeden zabytek z Białorusi.

Instytut Polonika prowadzi zajęcia dla uczniów szkół przedstawiając im polskie zabytki poza granicami Rzeczypospolitej na całym świecie. Do tej pory udało się odwzorować w Minecraft czternaście zabytków wraz z oprawą edukacyjną, m.in. zamek w Podhorcach, dworzec w Kostopolu i Janową dolinę, kościół pw. Matki Bożej Anielskiej w Chicago. W grze znalazła się również perełka przedwojennego polskiego modernizmu – Dom Strzelca przy ulicy Elizy Orzeszkowej w Grodnie. Na tym jednak nie koniec, prace nad nowymi obiektami wciąż trwają.

Dworzec w Kostopolu i Janowa dolina

Zamek w Podhorcach

Dom Strzelca w Grodnie

Most Beniamina Franklina projektu Rudolfa Modrzejewskiego w Filadelfii

Kościół pw. Matki Bożej Anielskiej w Chicago jako przykład stylu polish cathedrals

Hôtel Lambert w Paryżu

Szpital Marii Zakrzewskiej w USA

Dla osób chcących zapoznać się osobiście z efektami prac Instytut Polonika udostępnia ku temu specjalny serwer:

Wystarczy posiadać legalną kopię Minecraft Java Edition (1.17.1) i zalogować się w grze na serwer: polonika.pl. IP 146.59.52.207

Źródło: wb24.org/polonika.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)