W Polsce, w nowym składzie, rozpoczęła działalność Komisja Ministerstwa Sportu i Turystyki, zajmująca się udziałem Białorusinów w zawodach sportowych – poinformował Zjednoczony Gabinet Przejściowy. W skład komisji wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Sportu, Narodowego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, a ze strony białoruskiej – przedstawiciele Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego i Narodowego Zarządu Antykryzysowego. Planowane jest, że komisja będzie się spotykać raz w miesiącu.

Na pierwszym posiedzeniu omówiono możliwości dopuszczenia białoruskich lekkoatletów i biathlonistów do kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie 2024 i 2026. Dyskutowano również o możliwości przyznania stypendiów przez Ministerstwo Sportu i Turystyki – środki te są potrzebne do materialno-technicznego wsparcia białoruskich sportowców w procesie treningowym.

Uczestnicy komisji omówili również kroki mające na celu wyeliminowanie możliwości udziału urzędników Łukaszenki i prorządowych sportowców w międzynarodowych zawodach, przede wszystkim na Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu.

Gotowość do pomocy białoruskim paraolimpijczykom, którzy ucierpieli z powodu represji, wyraził między innymi prezes Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga. Powiedział także, że zamierza podjąć kwestię pociągnięcia do odpowiedzialności Aleksieja Tałaja za udział w zbrodni wojennej i szkodzenie reputacji Ruchu Olimpijskiego.

Źródło: wb24.org/euroradio

Fot. wikipedia.org

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)