Pomnik architektury barokowej w Słonimie znalazł nowego właściciela. Słynna synagoga, która została zbudowana w 1648 roku, została sprzedana na aukcji za jedyne 42 ruble, czyli równowartości 51 złotych. Białoruska Powszechna Giełda Towarowa poinformowała, kto stał się nowym właścicielem tego zabytkowego obiektu, który był wystawiony na sprzedaż od kwietnia ubiegłego roku, donosi Onliner.by.

Wczoraj stało się wiadome, że nowym właścicielem słonimskiej synagogi został Rosjanin, którego tożsamości nie ujawniono.

Jak poinformowano, był on jedynym kandydatem do zakupu obiektu, dlatego cena okazała się symboliczna.

Nowy właściciel ma pięć lat na wprowadzenie budynku do użytku. Dodatkowym warunkiem sprzedaży było zachowanie wszystkich artystycznych, stylistycznych i konstrukcyjnych cech obiektu w trakcie prac renowacyjnych.

Wnętrze synagogi (fot. wikipedia.org/AleBurd)

Pod koniec 2020 roku słonimską synagogę kupiła pisarka dziecięca Ioana Reeves (prawdziwe nazwisko – Ilona Karawajewa). Wtedy kobieta zapłaciła za budynek około 30 tysięcy rubli. Aby kupić synagogę, sprzedała swoje mieszkanie w Mińsku. W czerwcu 2022 roku Karawajewa zlikwidowała Fundację „Ocalić Dziedzictwo”, która miała na celu zbieranie funduszy na renowację zabytku. Proces odbudowy zatrzymały sankcje oraz wojna na Ukrainie, a także brak inwestorów i programów rządowych, które by wspierały ten projekt. Potem budynek ponownie przeszedł na własność Słonimskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego.

Synagoga w 1930 roku (fot.szukamypolski.com)

Fragment wnętrza synagogi. Widok z przed 1939 roku (fot. radzima.org)

Synagoga w Słonimie, zbudowana w 1642 roku, została zdewastowana podczas II wojny światowej przez hitlerowców. Po wojnie służyła jako magazyn i popadła w ruinę. W 2001 roku została zwrócona społeczności żydowskiej, rozpoczęto prace restauracyjne, ale budynek nadal pozostawał w ruinie. Synagoga stanowi murowaną konstrukcję na planie prostokąta z przybudówkami i dwuspadowym dachem z ozdobnym szczytem. Wewnątrz zachowały się cztery filary, które otaczały dawniej bimę. Podobną architekturą może pochwalić się synagoga w Różanie, będąca kopią bóżnicy słonimskiej.

Źródło: wb24.org/onliner.by/gs.by/wikipedia.org

Zdjęcie główne: Siarhei Plytkevich, planetabelarus.by


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)