Polska stara się “doprowadzić do tego, aby wszystkie sankcje nałożone na Rosję zostały rozszerzone również na współpracującą z nią Białoruś”. O tym poinformował podczas posiedzenia sejmowej komisji spraw zagranicznych wiceszef polskiego MSZ, Władysław Bartoszewski.

Rozszerzeniu sankcji przeciwko Mińskowi “opiera się”, według Bartoszewskiego, minister spraw zagranicznych Portugalii. Jednakże obecnie podejmowane są “mocne próby przekonania go do tego, żeby Białoruś w 14. pakiecie sankcyjnym została uwzględniona”.

Zastępca szefa polskiego MSZ przypomniał również, że sankcje są jednym z najbardziej skutecznych sposobów nacisku, a Mińsk pomaga Rosji “omijać” część ograniczeń. “Jednym z głównych zadań MSZ jest utrzymanie tematyki białoruskiej na agendzie UE” – oświadczył Bartoszewski.

Polska, według jego słów, “porusza białoruską kwestię na wszystkich międzynarodowych forach”. Polscy politycy i dyplomaci mówią, między innymi, o sytuacji wewnątrz Białorusi, represjach i więźniach politycznych. Dyplomata przypomniał, że na przykład Karta Polaka stanowi zagrożenie dla każdego obywatela Białorusi. Bartoszewski podkreślił, że “absolutnym priorytetem” Warszawy jest uwolnienie dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

Przypomnijmy, 13. pakiet sankcji UE został przyjęty w przeddzień drugiej rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wspomina on między innymi o białoruskich firmach, jak również o osobach fizycznych.

Źródło: wb24.org/wnp.pl

Fot. gov.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)