W małej wiosce Widze Łowczyńskie na granicy z Litwą wystawiono na aukcję zabytkowy dworek wybudowany pod koniec XVIII i na początku XIX w. W Widzach pochowany jest Tomasz Wawrzecki, jeden z dowódców powstania kościuszkowskiego.

Cena wywoławcza tego unikatowego zabytku to 188 002 ruble, czyli 57 400 dolarów według ostatniego kursu.

Budynek posiada dwie kondygnacje, zbudowany został z cegły i wyróżnia się okazałym portykiem oraz galerią arkadową przy wejściu, co jest charakterystyczne dla architektury wczesnego klasycyzmu. Próbowano go już kilkakrotnie sprzedać, jednak dotychczas nie udało się znaleźć nabywcy.

Dworek w Widzach-Łowczyńskich w 2016 roku (fot. forum.globus.tut.by)

Dworek w Widzach-Łowczyńskich. Zdjęcie z początku XX wieku (fot. onliner.by)

Dwór od frontu i w oddali piekarnia w 1918 roku (fot. delcampe.net)

Dworek zbudował pod koniec XVIII wieku Stanisław Jakub Wawrzecki. W 1900 roku został przebudowany przez Władysława Mineykę według projektu Tadeusza Rostworowskiego.

Przed II wojną światową wnętrza dworu były bogato wyposażone. Na ścianach wisiały cenne obrazy, m.in. Jana Rustema, Tadeusza Rostworowskiego, Szymona Czechowicza (Święty Józef) i kilka obrazów szkół holenderskiej i francuskiej.

Elewacja ogrodowa w 2016 roku

Elewacja ogrodowa dworku w 1916 roku

Obok dworku znajduje się jezioro i park krajobrazowy, gdzie posadzono rzadkie dla Białorusi drzewa: klon ostrolistny, orzech szary, modrzew europejski. Zachowały się również niektóre budynki gospodarcze. Nawiasem mówiąc, w tych stronach częstym gościem był Adam Mickiewicz. W Widzach często gościł także Tomasz Wawrzecki, ostatni Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji kościuszkowskiej, który tu się leczył wodami jeziora Smerdis, nazywane też „Łazienkami” (którego pierwsza nazwa związana była z zapachem siarkowodoru) i który tu zmarł (jest pochowany w Widzach).

Aukcja odbędzie się 8 kwietnia na platformie Białoruskiej Powszechnej Giełdy Towarowej. Właścicielem historycznego zabytku może zostać każdy.

Źródło: wb24.org/onliner.by/wikipedia.org

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)