W zeszłym roku, w małej kaplicy na cmentarzu w wiosce Derewno pod Stołpcami, doszło do niezwykłego odkrycia. Proboszcz parafii stołpeckiej, ks. Igor Łaszuk, natknął się na zapomniany obraz “Nalibockiej Madonny”.

Pierwsze zdjęcia obrazu ukazały jego zniszczony stan. Dziś obraz został odnowiony, bogato ozdobiony i przekazany do kościoła św. Kazimierza w Stołpcach.

Kaplica cmentarna w Derewnej (fot. radzima.org/Zmitser Savelyeu)

Dzięki analizom i badaniom, przypuszcza się, że autorem tego niezwykłego dzieła mógł być Franciszek Smuglewicz (1745–1807), jeden z najważniejszych malarzy epoki stanisławowskiej.

fot. facebook.com/hurnievic

fot. facebook.com/hurnievic

Franciszek Smuglewicz początkowo kształcił się pod okiem ojca, a swoje umiejętności doskonalił pod kierunkiem Szymona Czechowicza. Studiował także prywatnie w Rzymie dzięki stypendium od króla Stanisława Poniatowskiego – dekorował kościoły i inwentaryzował pałac Nerona. Po powrocie pracował na Uniwersytecie Wileńskim. Pracował także dla cara Pawła I Romanowa – dekorował jego posiadłości. Tworzył obrazy o tematyce historycznej, ale także uwieczniał architekturę (np. Wilna), zajmował się także rysunkiem i tworzeniem fresków. Malował także obrazy religijne na potrzeby kościołów katolickich.

Wb24.org na podst. facebook.com/hurnievic, bliskopolski.pl


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)