249 lat temu, 4 maja 1775 roku, dzięki staraniom francuskiego botanika Jeana Emmanuela Giliberta, w Grodnie założono słynny ogród botaniczny. W ciągu pierwszych sześciu lat swojego istnienia ogród zgromadził imponującą kolekcję 2000 gatunków żywych roślin z różnych zakątków świata.

W drugiej połowie XVIII wieku król Stanisław August Poniatowski planował utworzenie ogrodu botanicznego w Rzeczypospolitej. Wybór padł na Grodno, nieoficjalnie nazywane „trzecią stolicą Polski”. Król zaczął poszukiwać kogoś odpowiedniego do realizacji tego zadania. Sławny wówczas w świecie naukowym, szwajcarski przyrodnik Albert Haller, polecił królowi lekarza i przyrodnika z Lyonu, Jeana Emmanuela Giliberta. Król wystosował zaproszenie, a Gilibert ochoczo je przyjął.

Portret Jeana Emmanuela Giliberta (źródło: wikipedia.org)

Francuz, który przybył do Grodna w XVIII wieku, założył ogród, który szybko zyskał miano jednego z najlepszych w Europie. Tamten ogród nie przetrwał, ale dziś na jego miejscu w centrum Grodna jest Park Miejski – jedno z najlepszych miejsc do wypoczynku. Tu jest zadbany ogród botaniczny z malowniczą doliną zwaną Szwajcarską.

Park, który znajduje się na miejscu dawnego ogrodu królewskiego (fot. wikipedia.org)

Gilibert został uhonorowany przez naukowców, którzy nazwali na jego cześć rodzaj roślin Gilibertia z rodziny araliowatych. Jego dziedzictwo jest również pielęgnowane przez miejscowych krajoznawców, takich jak nauczycielka Natalia Kaniuk. Razem z uczniami przywróciła w parku niektóre rośliny z kolekcji Jeana Emmanuela.

Pomysł odrodzenia dawnego Królewskiego Ogrodu Botanicznego wciąż unosi się nad Grodnem. Obecnie prywatny inwestor planuje odbudować budynek akademii medycznej i zbudować szklarnię do uprawy egzotycznych i leczniczych roślin.

Wb24.org na podst. wikipedia.org/wilanow-palac.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)