Krypta rodu Chodkiewiczów w nowogródzkim kościele pw. św. Michała Archanioła jest gotowa dla zwiedzających. Uroczyste otwarcie krypty miało miejsce w sobotę 27 kwietnia i zbiegło się z obchodami 400-lecia kościoła, które przypada na ten rok. Uroczystości przewodniczył biskup nominat Włodzimierz Hulaj.

W chrześcijaństwie krypta to podziemna część kościoła, która pierwotnie służyła do przechowywania relikwii, a później stała się miejscem pochówków. W kryptach chowano dostojników kościelnych, władców oraz inne ważne osoby świeckie.

fot. facebook.com/father.yury

fot. facebook.com/father.yury

Krypta w Nowogródku znajduje się w najstarszej części kościoła, gdzie pochowani są ojcowie dominikanie i rodzina fundatorów świątyni  z rodu Chodkiewiczów.

fot. facebook.com/father.yury

Prace przygotowawcze, oczyszczanie i uporządkowanie krypty trwały trzy lata.

fot. facebook.com/father.yury

W długim pomieszczeniu, przykrytym cylindrycznym ceglanym sklepieniem, znajduje się mała ekspozycja poświęcona historii miasta i świątyni. Przy wejściu gości wita figura Chrystusa Frasobliwego.

fot. facebook.com/father.yury

fot. facebook.com/father.yury

Wzdłuż ścian wyeksponowane są rysunki białoruskiego ilustratora Pawła Tatarnikowa, które rekonstruują oryginalny wygląd starożytnego miasta z różnych perspektyw.

fot. facebook.com/father.yury

fot. facebook.com/father.yury

W dużych bocznych niszach, które dawniej służyły jako miejsca pochówków, obecnie za szkłem wystawione są cenne naczynia liturgiczne i obrazy. W jednej z nisz znajduje się wizerunek herbu Chodkiewiczów “Kościesza” oraz trumny ze szczątkami fundatorów kościoła.

400 lat historii dominikańskiego kościoła w Nowogródku

Według Narbutta i innych dziejopisarzy dominikanie odwiedzali Nowogródek już za czasów Giedymina. Te informacje nie są jednak pewne, choć wydają się prawdopodobne. Faktem historycznym zaś jest osiedlenie się dominikanów w Nowogródku na początku XVII wieku.
Krzysztof Chodkiewicz, koniuszy litewski, następnie wojewoda wileński, bratanek hetmana sprowadził ich tutaj w 1623 r., dał im dom, plac, pewne grunta przynoszące czynsz i wybudował kościół, początkowo drewniany, następnie murowany. Pod koniec XVII wieku rodziny Brolnickich i Ostrowskich przekazały klasztorowi dominikanów 2 folwarki, które obejmowały około 105 włók ziemi oraz znaczną ilość poddanych.

Krzysztof Chodkiewicz – fundator kościoła dominikanów w Nowogródku

Pierwszy kościół pw. św. Michała Archanioła bardzo ucierpiał podczas klęsk krajowych w drugiej połowie XVII wieku, a pożar w 1751 roku zniszczył go zupełnie. Odbudowany, w 1831 roku ponownie uległ zniszczeniu w znacznej części, lecz został szybko odrestaurowany przez o. Meczkowskiego i w takiej postaci przetrwał do 1948 roku, kiedy to władze sowieckie odebrały go katolikom.

Kościół i szkoła dominikanów w XIX wieku (źródło: literackiekresy.blogspot.com)

Przy klasztorze w XIX wieku istniała szkoła prowadzona przez dominikanów, do której w latach 1807-1815 uczęszczał m.in. Adam Mickiewicz. Po kasacie klasztoru przez władze rosyjskie i wygnaniu dominikanów budynki z czasem rozebrano.

Portret Adama Mickiewicza (autor: Józef Oleszkiewicz)

Sam kościół w okresie międzywojennym przez kilka lat pełnił funkcję katedry, bowiem Nowogródek w roku 1921 został stolicą nowo utworzonego województwa nowogródzkiego.

Wnętrze kościoła w latach 30. (fot. nowogrodczyzna.jimdo.com)

Ołtarz główny (fot. nowogrodczyzna.jimdo.com)

Ołtarz boczny (fot. nowogrodczyzna.jimdo.com)

Za czasów sowieckich kościół był wykorzystywany jako magazyn. W latach 70., podpalony przez tzw. „nieznanych sprawców”, bardzo ucierpiał. W opłakanym stanie świątynia znajdowała się do początku lat 90., aż w 1993 roku, po wieloletnich staraniach, została zwrócona miejscowym katolikom. Wówczas rozpoczęto prace restauracyjne pod kierownictwem ówczesnego nowogródzkiego proboszcza, Antoniego Dziemianki. Pod koniec lat 90. kościół został odbudowany.

Przeczytaj także: 

Nowogródek. W jednej z wież zamkowych powstanie muzeum

W Nowogródku postawiono kolumnę z rzeźbą patrona miasta

W Nowogródku odsłonięto tablicę upamiętniającą Adama Mickiewicza

 

Źródło: wb24.org/nashaniva.com/nowogrodczyzna.jimdo.com

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)