Ze ściany Nowego Zamku w Grodnie zniknęła tablica pamiątkowa ku czci Tadeusza Kościuszki i uczestników powstania narodowego 1794 roku, donosi portal Hrodna.life.

Tablica znajdowała się po lewej stronie od głównego wejścia do Nowego Zamku i upamiętniała wydarzenia insurekcji kościuszkowskiej z 1794 roku. W tamtym czasie w zamku działała Komisja Porządkowa powiatu grodzieńskiego, gdzie przebywał również przywódca powstańców, Tadeusz Kościuszko. 30 października 1794 roku przeprowadził on w królewskim pałacu naradę z dowódcami oddziałów powstańczych Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę oraz uczestników powstania została uroczyście odsłonięta we wrześniu 1994 roku, w dwusetną rocznicę insurekcji kościuszkowskiej. Została zdjęta ze ściany zamku w połowie kwietnia — około półtora tygodnia temu.

Poza tym upamiętnieniem Tadeusz Kościuszko został dwukrotnie uhonorowany w katedrze św. Franciszka Ksawerego. Pierwsza tablica z napisem w języku polskim została umieszczona na ścianie kościoła w 1917 roku, przed setną rocznicą śmierci bohatera narodowego.

Przypomnijmy, że latem ubiegłego roku prorosyjska aktywistka z Grodna, Olga Bondariewa, pochwaliła się, że poprosiła Miejski Komitet Wykonawczy o usunięcie z grona bohaterów miasta Konstantego Kalinowskiego i Tadeusza Kościuszkę. Według Bondariewej, Kalinowski był „polskim terrorystą” i „nikczemnym masowym mordercą prawosławnej ludności Białorusi”, a Kościuszko „odebrał nadzieję na odrodzenie narodowej kultury, religii i praw” zwykłym białoruskim chłopom.

Przeczytaj także: 

Antypolska kampania w Grodnie. Nawiedzona aktywistka walczy z Kalinowskim i Kościuszką

W Grodnie zniknęła tablica upamiętniająca powstańców styczniowych

Źródło: wb24.org/hrodna.life

Fot. vedi.by/hrodna.life


Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)