Podczas spotkania przy okrągłym stole Akademii Nauk Białorusi przedstawiono koncepcję projektu wnętrz wieży Szczytówki Zamku Nowogródzkiego po jej rekonstrukcji. Prace nad odbudową wieży rozpoczną się w tym roku. Planuje się zorganizować w niej wystawę muzealną.

Wieża Szczytówka, będąca w przeszłości centralną wieżą zamku nowogródzkiego, zachowała się najlepiej i od dziesięcioleci jest uznawana za najbardziej rozpoznawalną budowlę na zamkowym wzgórzu Nowogródka. Na zdjęciu wieża jest widoczna po lewej stronie. Ale wkrótce jej znany wygląd ulegnie radykalnej zmianie. Planuje się odbudowę Szczytówki do pełnowymiarowej wieży, a w jej wnętrzu ma powstać wystawa muzealna.

Ruiny zamku w Nowogródku (fot. s13.ru)

Mieszkańcy Nowogródka, którzy nie są obojętni na zachowanie dziedzictwa historycznego, obawiają się, aby Szczytówka nie podzieliła losu Wieży Kościelnej, która po renowacji straciła swój autentyczny wygląd.

 

Według wstępnych informacji, prace renowacyjne na Szczytówce mogą zająć od półtora roku do dwóch lat. Ich początek jest zaplanowany na ten rok. W salach muzealnych odbudowanej wieży planuje się umieścić eksponaty znalezione podczas wykopalisk archeologicznych na terenie zamku.

Warownia w Nowogródku zbudowana została po 1241 roku przez księcia litewskiego Edywiła prawdopodobnie w miejscu wcześniejszego ruskiego grodu z XII wieku. Mendog ustanowił tu stolicę państwa litewskiego, przyjął tu chrzest i w 1253 koronował się na króla Litwy.

Zamek w Nowogródku (rekonstrukcja Wiktora Staszczeniuka)

Z czasem, na przestrzeni XIV wieku, warownia była wielokrotnie oblegana i niszczona podczas najazdów krzyżackich, wojen litewsko-ruskich oraz waśni rodowych. W 1349 roku, mieszkańcy przed kolejnym najazdem krzyżackim, sami spalili miasto i zamek. Nowy murowany zamek na miejscu zniszczonej fortyfikacji w 1415 roku wzniósł książę Witold.

Ruiny zamku w XIX wieku wg ryciny Napoleona Ordy

W XVI wieku zamek uległ zniszczeniu przez Tatarów i mimo odbudowy, stracił na znaczeniu z powodu przestarzałego systemu obronnego. W 1662 roku zamek został zdobyty i spustoszony przez wojska moskiewskie. W XVIII wieku dalsze zniszczenia zamku nastąpiły w wyniku pożarów: w 1710 w czasie najazdu Szwedów i w 1751, gdy spłonęły resztki miejskiego archiwum.

10 Pułk Ułanów Litewskich na zamku w 1919 roku (fot. wikipedia.org)

W 1919 roku, w ruinach zamku bolszewicy zamordowali polskich działaczy: Mariana Bronowskiego, Antoniego Trzeciaka i Adolfa Hudowicza.

Wb24.org na podst. facebook.com/aleh.dziarnovich, s13.ru

Fot. ikanaphotos, facebook.com/aleh.dziarnovich


Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)