Białoruski minister ogłosił że w ciągu najbliższych dni zostanie wprowadzony pakiet sankcji wobec Zachodu.

Białoruski minister Roman Holovchenko zapowiedział wprowadzenie kontr-pakietu sankcji gospodarczych wobec krajów Zachodu.

‘Wielokrotnie ostrzegaliśmy naszych partnerów, że nie warto tego robić, ponieważ jest to nielegalne, nie stosowaliśmy ostrych środków odwetowych, no cóż, liczyliśmy, że okażą trochę roztropności.  Nie była okazana, więc przygotowaliśmy się i w najbliższych dniach przedstawimy pakiet ekonomicznych odpowiedzi na restrykcyjne działania podjęte wobec naszego kraju..’

Holovchenko w swoim przemówieniu dla pro-reżimowych dziennikarzy zaznaczył że kraje zachodnie wielokrotnie były ostrzegane że nie trzeba wprowadzać sankcji, jednocześnie wykorzystał typowy argument krajów dyktatorskich – odwołanie do tego że ucierpią zwykli obywatele. (red. Tak jakby w wyniku represji nie cierpieli obywatele).  Zapowiedział że lista będzie długa i że będą to nie działania asymetryczne, a ograniczenia ekonomiczne.

“Wielokrotnie ostrzegaliśmy naszych partnerów, że nie warto tego robić, ponieważ, po pierwsze, jest to nielegalne, a po drugie, cierpią na tym obywatele kraju, o których niby troszczą się, przedsiębiorstwa itd. Mimo to decyzje te zapadały kilkukrotnie, nie stosowaliśmy ostrych środków odwetowych, no cóż, liczyliśmy, że okażą trochę roztropności. Nie było to okazane, więc przygotowaliśmy się i w najbliższych dniach przedstawimy pakiet ekonomicznych odpowiedzi na restrykcyjne działania podjęte wobec naszego kraju. Lista będzie wystarczająco długa. Nie będą to już asymetryczne tak zwane środki i nie będą formalne, będą to działania ekonomiczne w odpowiedzi na rodzaj presji, jakiej jesteśmy poddani.”

Warto zaznaczyć że już w kwietniu pod przykrywką braków w dokumentach sanitarnych Ministerstwo Zdrowia Białorusi zakazało importu produkcji kosmetycznej firmy Beiersdorf(marka Nivea), również zakazano sprzedaży i importu samochodów Škoda i produkcji Liqui Moly. Faktycznym powodem była odmowa przez wyżej wymienione marki finansowania mistrzostw w Hokeju na Lodzie 2021 na Białorusi.

Białoruski premier wyraził również wątpliwości co do profesjonalizmu osób które tworzyły listy sankcyjne, zaznaczając że nie mogą nawet poprawnie wprowadzić sankcji:

“Ale znowu, mimo wszystko, wcześniej mówili, że sankcje są nakładane na przedsiębiorstwa kontrolowane przez reżim, a nawet określali kryteria … gdy państwo ma 50 lub więcej procent. Ale ten pakiet obejmuje już przedsiębiorstwa, w których państwo ma znacznie mniejszy udział, a reszta jest własnością członków kolektywu pracowniczego. Tak, dawnych, obecnych i tak dalej. Więc jak to jest zgodne z kryteriami?
Gdzie jest profesjonalizm? Nie mogą nawet poprawnie wprowadzić sankcji.”

Nowy pakiet sankcji wobec strony białoruskiej został wprowadzony 2 grudnia. Sankcje zostały wprowadzone przez UE, USA, Kanadę, Wielką Brytanię. Powodem było nielegalne więzienie prawie 900 więźniów politycznych i niekończące się represje, jak i brak dialogu z opozycją.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)