Ogólnopolskie dziękczynienie odbędzie się 24 kwietnia w Gnieźnie, 3 maja na Jasnej Górze oraz 5 czerwca w Warszawie. Trzeba dziękować Panu Bogu za dar beatyfikacji ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i wypraszać za jego wstawiennictwem potrzebne łaski – podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki.

„Ks. kard. Stefan Wyszyński jest dla Polaków postacią szczególną. Można go nazwać – obok św. Jana Pawła II – ojcem naszej wolności zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej” – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki, zachęcając do udziału w ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

O tym, że Jasna Góra, Gniezno i Warszawa będą miejscami ogólnopolskich uroczystości dziękczynnych biskupi diecezjalni zdecydowali podczas spotkania na Jasnej Górze 25 sierpnia 2021 roku.

Pierwsza z uroczystości dziękczynnych będzie miała miejsce w Gnieźnie podczas obchodów ku czci św. Wojciecha, które odbędą się 23 i 24 kwietnia. Jak poinformowała archidiecezja gnieźnieńska, udział w nich potwierdziło dotąd 30 księży arcybiskupów i księży biskupów z Polski i zagranicy. Są wśród nich m.in.: prymas Czech, ks. kard. Dominik Duka; metropolita warszawski, ks. kard. Kazimierz Nycz; metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ks. abp Stanisław Gądecki.

Głównym punktem dziękczynienia za beatyfikację będzie suma odpustowa w niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 10.00 na placu św. Wojciecha. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi prymas Polski, ks. abp Wojciech Polak. Niedzielną Mszę świętą będą transmitować Radio Maryja.

Drugi etap dziękczynienia odbędzie się 3 maja podczas jasnogórskich uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. W sumie odpustowej o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie wezmą udział m.in. księża biskupi, którzy spotkają się dzień wcześniej w Częstochowie na obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

Za beatyfikację wierni podziękują również 5 czerwca podczas obchodzonego uroczyście w Warszawie Święta Dziękczynienia. Tego dnia zaplanowano Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00.

Beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego miała miejsce 12 września 2021 r. w Warszawie, wraz z beatyfikacją m. Elżbiety Róży Czackiej. W roku 2022, oprócz ogólnopolskich dziękczynień, po raz pierwszy będzie obchodzone również liturgiczne wspomnienie Prymasa Tysiąclecia. Przypada ono w rocznicę jego śmierci – 28 maja.

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)