Litwa nie będzie ograniczać Białorusinom wyjazdów do ojczyzny. Większość parlamentarzystów Sejmu opowiedziała się przeciwko takim ograniczeniom, informuje kanał na Telegramie “MotolkoPomogi”.

Wcześniej na Litwie pojawiały się propozycje pozbawienia prawa pobytu obywateli Białorusi i Rosji, którzy wyjeżdżają do ojczyzny częściej niż raz w roku. Podczas głosowania w Sejmie 47 parlamentarzystów wypowiedziało się przeciwko takiemu wnioskowi, 45 posłów wstrzymało się od głosu, a 20 poparło.

Lider Partii Pracy Andrius Mazuronis wezwał litewskich polityków do rozróżnienia reżimu Łukaszenki od białoruskiego społeczeństwa: “Moim zdaniem, te proponowane środki są bardziej skierowane przeciwko społeczeństwu i nie rozwiązują problemów bezpieczeństwa”.

Zaproponowano również, aby Białorusini mogli odwiedzać swój kraj tylko raz na trzy miesiące. Ten wniosek poparło 41 deputowanych, przeciwko wypowiedziało się 37, a 39 wstrzymało się od głosu. W ten sposób, ograniczenie to również nie zostało przyjęte, ponieważ nie uzyskało wymaganej większości 50%+1 głosu.

Źródło: wb24.org/telegram

Fot. wikimedia commons/Augustas Didžgalvis

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)