197 lat temu urodził się Romuald Traugutt – kresowiak, wybitny polski dowódca, ostatni dyktator Powstania Styczniowego. Traugutt był symbolem walki o niepodległość, dla wielu pokoleń Polaków. Został stracony przez carskiego zaborcę na stokach Cytadeli warszawskiej.

Romuald Traugutt urodził się we wsi Szostakowo niedaleko Brześcia w rodzinie Ludwika i Alojzy z Błockich. W 1836 wstąpił do gimnazjum w Świsłoczy, które ukończył w 1842 ze srebrnym medalem. Pełnił służbę w armii rosyjskiej. Uczestniczył w kampanii węgierskiej 1848 r. Został odznaczony rosyjskim Orderem św. Anny II stopnia.

Ilustracja

Romuald Traugutt (fot. wikipedia.org)

25 lipca 1852 ożenił się w Warszawie z Anną Pikel. W czasie wojny krymskiej brał udział w obronie Sewastopola. 26 czerwca 1857 został awansowany na kapitana sztabu i mianowany adiutantem sztabu wojskowego.

W 1860 r. zmarła żona Romualda, najmłodsza córka i najmłodszy syn. 14 czerwca 1862 przeszedł na emeryturę w stopniu podpułkownika.

Za Wiarę i Ojczyznę 1863 rozstrzelani i powieszeni – ilustracja Awita Szuberta. W środku Romuald Traugutt (fot. wikipedia.org)

W trakcie Powstania Styczniowego, w maju 1863 r. Traugutt objął dowództwo nad oddziałem partyzanckim w lesie koło Kobrynia, z którym m.in. urządził udaną zasadzkę na oddział rosyjski pod Horkami. W lipcu 1863 przybył do Warszawy. Stopniowo przejął kontrolę nad strukturami podziemnymi i został ogłoszony dyktatorem powstania. W nocy z 10 na 11 sierpnia 1864 aresztowano go wraz z kilkoma asystentami. Był więziony w Cytadeli warszawskiej. Skazany na śmierć przez powieszenie został stracony wraz z innymi członkami polskiego podziemnego rządu, w tym Romanem Żulińskim. Nadal nie wiadomo, gdzie jest pochowany. Były propozycje jego beatyfikacji.

Źródło: wb24.org

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)