W niedzielę, 26 maja, z okazji Dnia Matki, Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zaprasza na specjalne zwiedzanie wystawy stałej, która poświęcona będzie losom kobiet zesłanych na Sybir.

Pobyt na Sybirze dla wielu kobiet oznaczał zarówno przymus ciężkiej, niewolniczej pracy za mniej niż skromne wynagrodzenie, jak również udrękę, codzienne zdobywanie żywności, ale i odarcie z kobiecości, walkę o zachowanie godności i człowieczeństwa.

Kobiety bardzo często musiały zmagać się z jeszcze innym wyzwaniem, jakim było zapewnienie bezpieczeństwa swoim dzieciom. Musiały zadbać nie tylko o ich podstawowe potrzeby, ale również o zachowanie ich tożsamości narodowej, o naukę języka i modlitw.

Jedną z takich osób była Małgorzata Młynarz, deportowana 13 kwietnia 1940 r. z Dobrej Wólki na Polesiu z mężem Zygmuntem oraz dziećmi Zenonem i Barbarą oraz matką Franciszką i dalszą rodziną. Na zesłaniu przebywała w Airtau (Kazachstan). Rodzina wróciła do Polski w 1946 r.

Na wystawie Muzeum Pamięci Sybiru znajduje się kamizelka, w którą Małgorzata owinęła swoją zaledwie miesięczną córeczkę Basię, która tak mówiła o dramacie deportacji:

“Można było wziąć ze sobą tylko to, co do rąk można było schować. Mama zabrała kożuszek, którym ja cały czas byłam potem okrywana, żebym nie zmarzła, żeby mi było jak najcieplej”.

Oprowadzanie po ekspozycji rozpocznie się o godzinie 9.45. Podczas zwiedzania przewodnik szczegółowo przedstawi historie tych niezwykłych kobiet, które niezłomnie walczyły o przetrwanie swoje i swoich bliskich w niezwykle trudnych warunkach.

Bilety na to wyjątkowe wydarzenie można nabyć w cenie 30 i 35 złotych zarówno na stronie internetowej Muzeum, jak i w kasie przy ulicy Węglowej 1. To unikalna okazja, aby nie tylko uczcić Dzień Matki, ale też głębiej zrozumieć część naszej historii, która nadal żyje w pamięci i sercach potomków Sybiraków.

Źródło: sybir.bialystok.pl

Fot. Muzeum Pamięci Sybiru

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)