81 lat temu, 8 maja 1943 roku, sowieccy partyzanci pod dowództwem Pawła Gulewicza wspólnie z oddziałem żydowskim Tewje Bielskiego, stacjonujący w Puszczy Nalibockiej, zorganizowali brutalny napad na miejscowość Naliboki, zamieszkałą głównie przez Polaków. W wyniku tej zbrodni życie straciło 128 mieszkańców, w tym kobiety, dzieci oraz osoby starsze.

W Nalibokach stacjonowała placówka samoobrony Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Eugeniusza Klimowicza ps.„Okoń”. Wiosną 1943 roku, po ujawnieniu zbrodni katyńskiej, nastąpiło znaczne pogorszenie stosunków między polską partyzantką a sowieckimi oddziałami operującymi na terenie okupowanych Kresów Wschodnich. Sowieci, traktując wschodnie obszary RP jako swoją strefę wpływów, domagali się od polskich partyzantów podporządkowania ich rozkazom. Podporucznik Eugeniusz Klimowicz „Okoń” odrzucił te żądania, co było jednym z powodów ataku na Naliboki.

Polska samoobrona w Nalibokach (fot. kresy24.pl)

Tewje, Zus i Asael Bielscy (fot. wikipedia.org)

Wczesnym rankiem 8 maja 1943 roku, sowiecki oddział pod dowództwem Pawła Gulewicza z Brygady im. Stalina przy współudziale partyzantów żydowskich na czele z Tewje Bielskim, rozpoczęły pacyfikację wioski. Podczas tej największej na terenie Nowogródczyzny pacyfikacji sowieckiej, życie straciło 128 osób, w tym członkowie polskiego podziemia, miejscowej samoobrony oraz dzieci, kobiety i osoby starsze. Sama miejscowość została poważnie zniszczona, a Sowieci ukradli majątek mieszkańców, w tym krowy i konie. Napastnicy twierdzili, że napad na Naliboki był związany z walką z rzekomo stacjonującym tam garnizonem niemieckim.

Pomnik ku czci poległych w Nalibokach (fot. glosznadniemna.pl)

Czego nie pokazał Hollywood?

Co ciekawe, zbrodniarze z żydowskiego oddziału braci Bielskich doczekali się po latach laurki w postaci filmu fabularnego „Opór”, gdzie rolę Tewje Bielskiego gra popularny amerykański aktor Daniel Craig.

Plakat do filmu “Opór” (fot. media-imdb.com)

W filmie „Opór” przedstawiono wyidealizowany obraz zbrodniarzy z oddziału Bielskich jako odważnych partyzantów, sojuszników Sowietów, którzy stawiali czoła Niemcom, jednocześnie pomagając uciekinierom z gett. Ukazano ich życie zorganizowane w tzw. Leśnej Jerozolimie, gdzie bohatersko znosili trudy ciężkich warunków, stawiając opór nazistowskiemu terrorowi.

O zbrodni w Nalibokach nie ma w nim ani słowa, zresztą obraz kresowych Polaków prawie całkowicie pominięto. Z kolei przedstawione zostały niemające nic wspólnego z prawdą historyczną rzekome „bohaterskie wyczyny” braci Bielskich w Puszczy Nalibockiej.

Wb24.org na podst. kresy24.pl, muzeum1939.pl, studiowschod.pl

Zdjęcie główne: nac.gov.pl/imdb.com

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)