205 lat temu, 5 maja 1819 roku, w majątku Ubiel koło Mińska na terenie dzisiejszej Białorusi, urodził się Stanisław Moniuszko — wybitny polski kompozytor, twórca polskiej opery narodowej.

Stanisław Moniuszko zasłynął jako wybitny polski nauczyciel, organista i kompozytor, tworzył muzykę nacechowaną krajowym folklorem, która posiadając wplecione w swe kompozycje elementy o charakterze ludowym, oddaje znakomitą atmosferę czasów twórcy.

Dwór Moniuszków w Ubielu (autor: Napoleon Orda)

Dzieła najsłynniejsze Moniuszki to opery, wśród nich takie jak choćby „Halka” czy wreszcie „Straszny dwór”. Już za życia Moniuszko doczekał się sławy, w szczególności sława jego dotyczyła krajów słowiańskiego kręgu cywilizacyjnego. Moniuszko był osobowością artystyczną, która wpłynąwszy na kształt polskiej opery, odmieniła jej kondycje.

Stanisław Moniuszko (rys. Ksawery Pillati)

Zasługą Moniuszki jest twórczość zawierająca 20 oper i wiele operetek. By dowieść tego, wystarczy pewnie wspomnieć na przykład takie utwory jak „Ideał”, czy też „Nocleg w Apeninach”, ale i jest tu jego słynna „Loteria” oraz „Jawnuta”, „Nowy Don Quixote”, „Żółta szlafmyca”, „Woda cudowna”.

Źródło: obliczaludzi.com

Wysyłam
Ocena czytelników
2 (1 vote)