Portal Media-Polesye opublikował zdjęcia przedwojennego Pińska wykonane przez amerykańską badaczkę i podróżniczkę Louise Arner Boyd w 1934 roku. Zdjęcia były już znane, ale teraz zostały poddane koloryzacji specjalnym programem, przez co nabrały nieco innego kolorytu.

Dzięki zdjęciom legendarnej Amerykanki, członkini Amerykańskiego Towarzystwa Geograficznego, Louise Arner Boyd, już ponad 80 lat Polesie stało się znane w różnych częściach świata.

Badaczka spędziła na Polesiu miesiąc, od końca września do końca października 1934 roku. Jedna z wersji tego, skąd Boyd mogła się dowiedzieć o krainie bezkresnych bagien i rzek, pochodzi od polskich emigrantów.

«Widziałam w swoim życiu mnóstwo jarmarków w różnych zakątkach świata, ale nigdzie nie widziałam czegoś tak wyjątkowego i ciekawego, co zobaczyłam w Pińsku. To miasto jest skrzyżowaniem szlaków, gdzie ze wszystkich okolic przybywają i spotykają się ludzie, których dzielą dziesiątki kilometrów wody» — pisała Louise Arner Boyd.

Podróżniczka była oczarowana starożytnym Pińskiem i jego okolicami. Wiele fotografii przedstawia rzeki, bagna, jeziora, liczne kanały oraz rybaków i łodzie na brzegach i wodzie. Efektem podróży było opublikowanie w 1937 roku w Nowym Jorku albumu fotograficznego pt. „Prowincja Polska” i z pewnością odkrycie całemu światu Polesia w całej jego wszechstronności i wyjątkowości.

Polecamy również:

Źródło: wb24.org/media-polesye.by

Fot. media-polesye


Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)