Mural przedstawiający sylwetkę Andrzeja Poczobuta, polsko-białoruskiego dziennikarza, działacza mniejszości polskiej na Białorusi i więźnia sumienia reżimu Łukaszenki, powstał na warszawskiej Woli. Inicjatorem i pomysłodawcą muralu jest Fundacja Młode Kresy, partnerem zaś białoruska młodzieżowa organizacja „Ruch”.

Mural przedstawia wizerunek Andrzeja Poczobuta oraz symbole narodowe Polski i Białorusi, nad którymi widnieje napis „Pamiętaj o rodakach na Białorusi! Stop represjom!”. Malowidło zostało wykonane na ścianie podpory na granicy dzielnic Wola i Bemowo.

Mural jest wyrazem hołdu dla Andrzeja Poczobuta za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do polskości. Inicjatorzy chcieli, by ten mural przypominał również polskiemu społeczeństwu o tysiącach więźniów politycznych i trwającej w tym kraju antypolskiej kampanii.

W lutym tego roku działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut został skazany na 8 lat kolonii karnej. Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Dziennikarz został uznany za winnego wzniecania nienawiści i nawoływania do sankcji. 26 maja Sąd Najwyższy odrzucił apelację polskiego działacza i utrzymał wyrok w mocy. Trzy tygodnie temu jego żona, Oksana, poinformowała, że został umieszczony w celi izolacyjnej (ros.: PKT) na sześć miesięcy.

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)