Decyzja o zmianie nazwy gimnazjum w Świsłoczy, które dotychczas nosiło imię jednego z przywódców Powstania Styczniowego na Białorusi i Litwie, została podjęta 1 grudnia. Jak podaje niezależna gazeta „Nasza Niwa”, do chwili obecnej nie wydano żadnego oficjalnego komunikatu o zmianie nazwy tej placówki edukacyjnej.

Obecnie gimnazjum zostało przemianowane na cześć sowieckiej konspiratorki Praskowii Wasilenko. Podczas II wojny światowej pracowała ona w niemieckiej stołówce, skąd zabierała jedzenie dla sowieckich partyzantów i przekazywała im informacje o Niemcach, których podsłuchiwała. W 1943 roku Wasilenko została powieszona za współpracę z partyzantami. Muzeum szkolne obecnie “przechodzi rekonstrukcję” i nie będzie już zawierało eksponatów poświęconych Konstantemu Kalinowskiemu, który uczył się w Świsłoczy. Gimnazjum nosiło imię bohatera Powstania Styczniowego jeszcze od czasów sowieckich (wówczas była to jeszcze szkoła średnia).

O zmianie nazwy gimnazjum poinformowała prorosyjska propagandystka Olga Bondariewa.

Jak pisze “Nasza Niwa”, w odpowiedzi na pytanie o przyczyny zmiany nazwy gimnazjum w Świsłoczy, Wydział Edukacji Świsłockiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego stwierdził, że “postać Kalinowskiego nie jest dzisiaj tak popularna, stąd ta decyzja”. Została ona poparta w Grodnie i Mińsku. Urzędnicy twierdzą, że obecnie priorytetem przy nadawaniu nowych nazw jest upamiętnienie bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

W ostatnich latach propaganda reżimu Łukaszenki wraz z rosyjskimi propagandystami aktywnie włączyła się w walkę z „mitem Kalinowskiego stworzonym przez sowiecką historiografię”. Szef administracji Łukaszenki porównał Kalinowskiego do przywódców ukraińskich nacjonalistów Stepana Bandery i Romana Szuchewycza. Propaganda dostaje szału, gdyż pamięć Kalinowskiego jest czczona na Ukrainie, a jego imię nosi białoruska jednostka walcząca z rosyjskim okupantem.

Źródło: wb24.org, nashaniva.com

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (2 głosów)