Polska Straż Graniczna udaremniła próbę przemytu nielegalnych wyrobów tytoniowych przerzucanych przez granicę polsko – białoruską przy użyciu balonów.

Czynności realizowane w ubiegłym tygodniu przez funkcjonariuszy z Placówki SG w Kuźnicy doprowadziły do ujawnienia na terenie służbowej odpowiedzialności placówki w okolicach miejscowości Poniatowicze (powiat sokólski), balonu z podczepionym ładunkiem wyrobów tytoniowych. W pakunku znajdowało się 500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 8 tys. zł.

Podobne zdarzenie miało również miejsce kilka dni wcześniej na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Płaskiej. Tam również balonem przez granicę polsko-białoruską próbowano przemycić papierosy o szacunkowej łącznej wartości ponad 8 tys. zł.

Przemytnicy wykorzystują odpowiednie warunki pogodowe, w szczególności wiatr wiejący w kierunku Polski i wypuszczają balony z podczepionym ładunkiem papierosów. Na podstawie siły i kierunku wiatru szacują miejsce potencjalnego lądowania balonu.

W związku ze zdarzeniami wszczęto postępowania karno-skarbowe. Funkcjonariusze Straży Granicznej podjęli czynności ukierunkowane na ustalenie osób zaangażowanych w nadanie i odbiór nielegalnych przesyłek.

Zabezpieczenia graniczne powstałe na granicy polsko-białoruskiej między innymi w postaci bariery fizycznej i elektronicznej spowodowały, że przemytnicy szukają wciąż nowych sposób przemytu nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Źródło: podlaski.strazgraniczna.pl

Fot. pixabay

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)