3 listopada w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie rozpoczęła się V edycja międzynarodowej konferencji pod tytułem “Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku”. Konferencja odbywa się w stolicy Litwy w dniach 3-5 listopada.

Pierwszego dnia spotkanie było poświęcone przede wszystkim traktatowi ryskiemu. Traktat został zawarty w Rydze 18 marca 1921 r. i zakończył wojnę polsko-bolszewicką. Do dziś dnia oceny traktatu pozostają rozbieżne. Dla jednych był on porażką polskich elit, dla drugich zaś był koniecznością i zwycięstwem realizmu. Prelegenci podjęli interesującą polemikę na temat konsekwencji traktatu dla wzajemnych relacji między Polską, Białorusią, Litwą i Ukrainą.

W spotkaniach uczestniczą historycy z Polski, Litwy i Białorusi oraz przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi.

Do uczestników konferencji “Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku” przemówiła między innymi liderka demokratycznych sił Białorusi Pani Swietłana Cichanowska.

Tradycyjnie doroczna konferencja została zorganizowana przez Studium Europy Wschodniej UW. Dotychczas spotkania odbywały się w Grodnie, ale w tym roku wyjątkowo miejscem dyskusji jest Wilno.

          foto PLinLithuania

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)