Dzisiaj rozpoczęły się białorusko-rosyjskie ćwiczenia “Sojusznicza stanowczość”, poinformowało Ministerstwo obrony Rosji.

Według informacji resortu obrony Rosji celem ćwiczeń jest przepracowanie zadań związanych z tłumieniem i odpieraniem agresji zewnętrznej w trakcie operacji obronnej, a także przeciwdziałaniem terroryzmowi i ochroną interesów Państwa Związkowego(Związku Białorusi i Rosji – red).

Według informacji Ministerstwa Obrony Rosji ćwiczenia odbędą się na Domanowskim, Hożskim, Obóz-Leśniowskim, Brzeskim i Osipowickim poligonach. Również podczas ćwiczeń będą wykorzystane lotniska w Baranowiczach, Lunińcu, Lidzie i Maczuliszczach.

Resort obronny Rosji informuje że na niektórych obszarach terytorium Białorusi odbędą się działania związane z wzmocnieniem ochrony granicy państwowej w celach przeciwdziałania przenikaniu uzbrojonych grup terrorystów, likwidacji kanałów transportu broni i amunicji, wyszukiwania, blokowania, niszczenia nielegalnych formacji zbrojnych oraz grup dywersyjnych i rozpoznawczych pozorowanego wroga. Na podstawie tych słów można wytłumaczyć pojawienie się rosyjskiego uzbrojenia w pobliżu białoruskiej granicy z Ukrainą. 6 lutego Agencja Reyters, opublikowała zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies z 4-go lutego na których zauważono obecność  rosyjskiego uzbrojenia w okolicach Jelska, Lunińca i Rzeczycy, czyli 15 myśliwców Su-25 i systemu S-400 na lotnisku Łuniniec i kompleksów rakietowych Iskander i systemów rakietowych w okolicach Jelska.

Według legendy walczyć między sobą będą dwaj przeciwnicy. Z jednej strony będą to “Republika Polesie” i “Północna Federacja” (chodzi o Białoruś i Rosję – red.), z drugiej strony koalicja państw zachodnich “Niaris”, “Pomoria” i “Kłopia” i kontrolowane przez nią organizacje terrorystyczne.

Według słów zastępcy ministra obrony Rosji Aleksandra Fomina, na terytorium Białorusi przerzucono 12 myśliwców SU-35, dwa dywizjony z systemem rakietowym S-400(każdy składa się z 8 wyrzutni), samobieżny przeciwlotniczy7 zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr-S1. Jak oznajmił wiceminister obrony Rosji będą wykorzystane do sprawdzenia funkcjonowania wspólnego sytemu obrony przeciwlotniczej państw ZBiR(Związku Białorusi i Rosji).

Warto wspomnieć że Domanowski poligon wojsk lotniczych i przeciwlotniczych Białorusi znajduje się w odległości około 115 kilometrów granicy Polski, 95 kilometrów od granicy Ukrainy. Hożski poligon 6-о zmechanizowanej Brygady znajduje się w około 30 kilometrach od granicy z Polską i w 4 kilometrach od granicy z Litwą, poligon w pobliżu Obóż-Leśnej na którym trenują 11 zmechanizowana brygada ze Słonimia i 50 zmechanizowana brygada z Baranowicz znajduje się w odległości około 56 kilometrów od granicy z Polską, Brzeski poligon w 7 kilometrach od granicy z Polską i 35-ciu od granicy z Ukrainą. Takim czynem ćwiczenia mogą służyć eskalacji konfliktu w regionie i wywieraniu nacisku na kraje Zachodnie które objęły Białoruś sankcjami.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)