Grupy i konta w mediach społecznościowych powiązane z białoruskim KGB zostały usunięte – poinformował w czwartek koncern Meta. Użytkownicy kont zamieszczali treści o antypolskim wydźwięku. Głównie zarzucano Polakom rzekome złe traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu.

Jak zaznaczają autorzy raportu, liczba postów z antypolską propagandą nasiliła się przed inwazją Rosji na Ukrainę.

„Powiązane z rządem Rosji i Białorusi podmioty były zaangażowane w cyberszpiegostwo. Działalność obejmowała zainteresowanie ukraińskim przemysłem telekomunikacyjnym i światowym, ukraińskim sektorem obronnym i energetycznym, platformami technologicznymi, dziennikarzami, działaczami w Ukrainie, Rosji i za granicą”.

Przykładowo, Meta wykryła i zakłóciła działalność powiązaną z FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji) i KGB (Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi). Akcja polegała na nagłym publikowaniu treści po polsku i angielsku na temat poddania się wojsk ukraińskich bez walki. Do takich zdarzeń dochodziło 24 lutego, w dniu rozpoczęcia moskiewskiej inwazji na Ukrainę. Dzień wcześniej użytkownicy profili oskarżali Polskę o złe traktowanie migrantów z Bliskiego Wschodu.

14 marca utworzono wydarzenie na Facebooku promujące antyrządowy happening w Warszawie. Konto zablokowano, a wydarzenie zostało usunięte.

Podczas kryzysu migracyjnego niektóre media, aktywiści i politycy skupili swoją uwagę na zdarzeniach w Usnarzu Górnym, gdzie znajdowało się koczowisko cudzoziemców. Imigranci mieli być rzekomo źle traktowani przez polskie służby.

Źródło: isokolka.eu

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)