Polsce udało się doprowadzić do uwolnienia ponad 10 więźniów politycznych na Białorusi — powiedział na antenie Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Cztery nazwiska są znane opinii publicznej.

Według Jabłońskiego metody dyplomatyczne w stosunkach z Białorusią są zawodne, ale Polska i tak odnosi pewne sukcesy.

Udało nam się w przypadku kilku, a nawet kilkunastu, osób już taki cel osiągnąć. Nie chcę wchodzić w szczegóły tych spraw, dlatego że to jest za każdym razem indywidualne podejście. W przypadku takich negocjacji trzeba być ostrożnym. Największym sukcesem jest doprowadzenie do uwolnienia więźniów politycznych. Przede wszystkim, mówimy tutaj o Polakach, którzy są na Białorusi, to z naszego punktu widzenia jest zawsze priorytetem — ale musimy pamiętać, że jest ponad tysiąc osób uwięzionych.

W 2021 roku białoruskie władze zwolniły trzy działaczki mniejszości polskiej. Deportowano ich z Białorusi do Polski. Są to Anna Paniszewa, Maria Tiszkowska i Irena Biernacka.

W marcu 2022 r. szefowa Związku Polaków Białorusi Andżelika Borys została zwolniona z więzienia i umieszczona w areszcie domowym. 9 lutego dziennikarz i polski działacz Andrzej Poczobut został skazany na 8 lat więzienia.

Źródło: wb24.org/polskieradio.pl

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)