W nocy z 6 na 7 grudnia 1944 roku doszło do jednej z najbardziej spektakularnych akcji polskiego podziemia na Nowogródczyźnie. Oddział Armii Krajowej liczący 150 osób, pod dowództwem porucznika Jana Borysewicza, znanego jako “Krysia”, przeprowadził skuteczną akcję odbicia miasteczka Ejszyszki (obecnie na Litwie) z rąk sowieckich.

Operacja mająca charakter spontaniczny skutkowała uwolnieniem 34 więźniów z aresztu NKWD, spaleniem cennej dokumentacji wywiadowczej NKWD dotyczącej polskiego podziemia, oraz zniszczeniem miejscowej placówki prosowieckiego Związku Patriotów Polskich. Ten heroiczny czyn “Krysiaków” uznawany jest przez wielu historyków za najskuteczniejszą akcję podziemia niepodległościowego przeprowadzoną na Kresach Wschodnich po lipcu 1944 r.

Rynek w Ejszyszkach (fot. Wikimedia Commons)

W rezultacie tej akcji, oprócz przejęcia kontroli nad miastem gminnym, udało się tymczasowo zakłócić funkcjonowanie aparatu komunistycznego.

Jan Borysewicz ps. Krysia

Oddział Jana Borysewicza “Krysi”, 1945 r. (fot. ipn.gov.pl)

Porucznik “Krysia” i jego żołnierze kontynuowali walkę przeciwko sowieckiemu okupantowi aż do stycznia 1945 roku. Niestety, Borysewicz zginął pod Kowalkami w wyniku zasadzki zorganizowanej przez NKWD.

79 lat temu Armia Krajowa dokonała brawurowej akcji w Lidzie 

Na podst. facebook.com/profile.php?id=100068591022940

Wysyłam
Ocena czytelników
4,57 (7 głosów)