18 stycznia 1943 r. oddziały Jana Piwnika „Ponurego” przeprowadziły brawurową akcję uwolnienia członków polskiego podziemia z więzienia gestapo w Pińsku.

W więzieniu w Pińsku przetrzymywano m.in. dowódcę III odcinka „Wachlarza” (wydzielonej organizacji dywersyjnej ZWZ-AK, powołanej do życia w związku z wybuchem w 1941 r. konfliktu niemiecko-radzieckiego ) – kpt. Alfreda Paczkowskiego „Wanię”, lekarza i cichociemnego, odpowiedzialnego za prowadzenie dywersji na odcinkach kolejowych Brześć- Mińsk- Homel. Zadanie oswobodzenia było o tyle trudne, iż w mieście stacjonował kilkutysięczny garnizon niemiecki.

Będzie film o majorze Ponurym kręcony w Górach Świętokrzyskich | Echo Dnia Świętokrzyskie

Major Jan Piwnik, ps. Ponury w Górach Świętokrzyskich (fot. Feliks Konderko)

"Robot" melduje swój oddział "Piwnikowi"

“Robot” melduje swój oddział “Piwnikowi” (fot. wikipedia.org)

Około godz. 17.00 pod bramę pińskiego więzienia podjechał opel na policyjnych numerach z przebranymi w mundury SS członkami grupy operacyjnej i samym Janem Piwnikiem. Sterroryzowano wartowników przy bramach, przeszukano kancelarię więzienia, a jednocześnie zastrzelono komendanta więzienia i jego zastępcę. W międzyczasie została odcięta łączność telefoniczna Pińska. Po uwolnieniu aresztowanych i torturowanych przez Gestapo AK-owców opel odjechał spod bramy więzienia w kierunku Brześcia. Większość pozostałych więźniów została zatrzymana przez niemieckich żołnierzy, którzy w przeciągu 10 minut pojawili się na miejscu.

Plan więzienia w Pińsku

Plan więzienia w Pińsku (fot. wikipedia.org)

W odwecie za przeprowadzoną przez AK operację 22 stycznia 1943 r. Niemcy wymordowali w Pińsku 30 osób. Mjr Jan Piwnik, po przewiezieniu oficerów AK do Warszawy, jako dowodzący operacją otrzymał Srebrny Order Virtuti Militari, natomiast pozostali uczestnicy awanse oficerskie i Krzyże Walecznych.

Przygotowanie i przeprowadzenie akcji w Pińsku przez żołnierzy „Ponurego” zostało uznane za wzorcowe i stanowiło podstawę szkolenia jednostek dywersyjnych.

“Umieram jak Polak” – 79 lat temu zginął legendarny cichociemny Jan Piwnik „Ponury”

Źródło: muzeum1939.pl

Fot. wokol-ponurego.blogspot.com

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)