Instytut Pamięci Narodowej realizuje pięcioodcinkowy fabularyzowany serial dokumentalny, który opowie o słynnej zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino, jak i drodze, którą przebyli żołnierze 2 Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa, zanim znaleźli się u stóp słynnego wzgórza. Korpus składał się w dużej mierze z Polaków pochodzących z Kresów Wschodnich, a także z Białorusinów, którzy walczyli ramię w ramię z Polakami.

Filmowa opowieść stanie się też okazją do pokazania światu bohaterskiego czynu polskiego żołnierza. Pierwsze natarcie sił alianckich poprowadzili komandosi brytyjscy, w tym polski pododdział dowodzony przez majora Władysława Smrokowskiego dokładnie osiemdziesiąt lat temu 17 stycznia 1944 roku. Wyprzedzając natarcie brytyjskiej piechoty i ponosząc duże straty przy forsowaniu rzeki Garigliano, Polacy zdobyli stoki Monti Auruncii. Tak rozpoczęła się pierwsza faza bitwy zwanej też bitwą o Rzym.

Serial „Monte Cassino – Szlak Nadziei”, ukaże perspektywę bitwy wielu narodów. Wystąpią w nim także współcześni mieszkańcy Cassino.

W produkcji znajdą się sceny fabularne zrealizowane w miejscu prawdziwych zdarzeń z wykorzystaniem efektu filmowego mannequin challenge. W inscenizacjach twórcy użyli autentycznej broni znalezionej w miejscu bitwy. W serialu znajdą się również unikatowe wywiady ze świadkami historii z Polski i całego świata.

Autorem scenariusza i reżyserem jest Tomasz Łysiak. Premierę zaplanowano na maj 2024 roku. Stanie się ona częścią obchodów 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

Źródło: IPN

Fot. materiały producenta

Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)