W Wilnie uroczyście odsłonięto pierwszy na Litwie pomnik ku czci bohaterów Powstania Styczniowego.

Pomnik stanął obok kościoła franciszkańskiego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który ma związek z tym historycznym wydarzeniem. Miesiące przed wybuchem powstania, mieszkańcy miasta gromadzili się w tym miejscu, protestując przeciwko rosyjskiemu panowaniu. “Protestowali, śpiewając pieśni religijne i patriotyczne. Później gromadzili się tutaj też powstańcy” – wyjaśnił franciszkanin ojciec Marek Dettlaff. Na ręce zakonników powstańcy składali przysięgę wierności Bogu i ojczyźnie.

Monument tworzą cztery brązowe figury, wśród których znajdują się przywódcy powstania na Litwie oraz kapłan udzielający im błogosławieństwa. “To była ciekawa praca badawcza. Udało mi się dotrzeć do oryginału szabli Zygmunta Sierakowskiego w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które przesłało mi jej dokumentację. Jest ona elementem tej rzeźby” – powiedział twórca pomnika, rzeźbiarz Tomasz Sobisz z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wybór daty odsłonięcia i poświęcenia monumentu nie był przypadkowy. Dokładnie 160 lat temu na placu Łukiskim w Wilnie został stracony Konstanty Kalinowski.

Przeczytaj także:

W Wilnie stanął pomnik przywódców powstania styczniowego

Źródło: wb24.org/IAR

Fot. belsat

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)