Utalentowana lekkoatletka z Białorusi Maria Żodzik otrzymała polskie obywatelstwo od prezydenta Andrzeja Dudy. Mająca polskie korzenie zawodniczka zyskała teraz szansę na start w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.

“Bardzo mnie cieszy, że pan prezydent podpisał wszystkie dokumenty i przyznał mi polskie obywatelstwo. Jestem dumna, że będę mogła reprezentować Polskę, kraj moich przodków. Liczę, że sprawy związane z procedurami World Athletics będą przebiegać teraz sprawnie i już niebawem wystartuję w koszulce z orzełkiem na piersi. Mam nadzieję, że wszystko potoczy się sprawnie i kibice zobaczą mnie na igrzyskach w Paryżu w biało-czerwonym stroju reprezentacji Polski” – powiedziała Żodzik, cytowana w komunikacie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

18 lutego na mistrzostwach Polski sportsmenka występowała poza konkursem. Ustanowiła rekord życiowy, pokonując wysokość 1 m 97 cm. Obecnie wynik ten spełnia normę olimpijską i jest najlepszym wynikiem w Polsce.

W 2021 roku Żodzik ustanowiła swój rekord życiowy, skacząc na wysokość 1 m 96 cm. Dało jej to prawo do startu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Niestety, przedstawiciele Białoruskiej Federacji Lekkoatletycznej nie dopełnili obowiązku przeprowadzenia wymaganych testów antydopingowych w terminach ustalonych przez Międzynarodową Federację. Skoczkini nie wystąpiła w Tokio.

Żodzik pochodzi z Baranowicz (obwód brzeski), od 2022 roku mieszka w Białymstoku.

W 2020 roku podpisała list otwarty sportowców przeciwko fałszerstwom wyborczym na Białorusi oraz przemocy ze strony sił porządkowych. Sportsmenka potępiła także rosyjską wojnę napastniczą przeciwko Ukrainie.

Źródło: wb24.org/pozirk.online

Fot. bfla.eu

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)