Dwór w Śmiłowiczach, położony 27 km na wschód od stolicy Białorusi, który należał kiedyś do rodziny Moniuszków, został ponownie wystawiony na sprzedaż. Nie chodzi jednak o ruiny, które również tam są, ale o częściowo odrestaurowany budynek, oczekujący na wykończenie wnętrz.

Jest to obiekt o niezwykle bogatej historii, który zanim w 1791 roku przeszedł w posiadanie rodziny Moniuszków, należał do rodów Sapiehów, Zawiszów i Ogińskich. Z tym miejscem związany jest Stanisław Moniuszko, wybitny polski kompozytor, który spędził tutaj swoje dzieciństwo. To właśnie jego dziadek rozpoczął budowę tego majątku.

Dwór w Śmiłowiczach był, jak przekonywała w 2014 roku prorządowa gazeta „Zwiazda”, pierwowzorem “strasznego dworu” z opery Moniuszki. Budynek miał kiedyś wieżę zegarową, a opowieści dziadka kompozytora bardzo podziałały ponoć na jego wyobraźnię.

Dwór w Śmiłowiczach przed 1917 (fot. wikipedia.org)

W 2014 roku dwór wraz z przyległymi ruinami i parkiem został zakupiony przez prywatną firmę, która podjęła się jego renowacji. W ciągu ostatnich lat inwestor wykonał w kompleksie znaczącą pracę: usunął stare sowieckie dobudówki, oczyścił wszystkie pomieszczenia z gruzu, przeprowadził obszerny zakres prac przygotowawczych. Obecnie pałac posiada wszystkie niezbędne media, światło i gaz. Mimo to, prywatnej firmie nie udało się w pełni zakończyć rekonstrukcji. Dziś, budynek w znacznie lepszym stanie (niż 10 lat temu) został wystawiony na sprzedaż.

Wychodzi na to, że potencjalny właściciel majątku otrzyma w posiadanie nowy pałac, ruiny starego pałacu, fragment ogrodzenia z bramą oraz park.

W ogłoszeniu nie podano informacji o możliwościach wykorzystania budynku i terenu. Najprawdopodobniej będzie możliwość otwarcia tu jakiegoś kompleksu turystycznego.

Koszt siedziby Moniuszków to 1,15 miliona dolarów. Wystawiła ją na sprzedaż agencja nieruchomości.

Wb24.org na podst. realt.by, wiadomosci.onet.pl, wikipedia.org

Fot. realt.by/nck.pl


Wysyłam
Ocena czytelników
5 (1 vote)