Grodzieńskie historyczno-archeologiczne muzeum w Starym Zamku było zamknięte w w ciągu trzech lat z powodu rekonstrukcji. Otworzono część pomieszczeń muzealnych w budynkach wybudowanych podczas rekonstrukcji. Nowe pomieszczenia muzealne znajdują się w czteropiętrowej wieży i przylegającej do niej kamienicy.

W ponownie otwartym muzeum  zostały rozmieszczone nowe ekspozycje. Miedzy innymi można zobaczyć, ekspozycję poświęcona życiu króla Polski – Stefana Batorego, replikę średniowiecznej maszyny drukarskiej. Również w zamku są przedstawione ekspozycje poświęcone życiu średniowiecznych grodnian, jak i znaleziska archeologiczne z terytorium zamku.

W pierwszej sali rozmieszczono replikę półokrągłego pieca XV wieku i znaleziska archeologiczne odkryte podczas wykopalisk na terytorium zamku.

Ze słów kierownika oddziału najnowszej historii Grodzieńskiego historyczno-archeologicznego muzeum – Andrzeja Waszkiewicza, w muzeum wszystkie ekspozycje zostały stworzone od nowa, ponad połowa wystawionych eksponatów ujrzała światło dzienne po raz pierwszy.

W sali poświęconej Stefanowi Batoremu można zobaczyć najstarsze krzesła na Białorusi z XVIII wieku, które były kiedyś częścią wyposażenia Starego Zamku. Krzesła w czasach carskich wywieziono do Moskwy, zwrócono je dopiero w czasach sowietów. W muzeum można zobaczyć również pozostałości po armacie z końca XIV- początku XV wieku. Jest to najstarsza broń palna na terytorium Białorusi.

W muzeum można znaleźć coś dla miłośników makiet, między innymi można zobaczyć makietę grodzieńskiego dziedzińca, stworzoną przez grodzieńskiego majstra Igora Adasika. Wystawiono również fragmenty drewnianego domu z bali, chodniku, XIV-wieczny but, średniowieczne figury szachowe, złoty sygnet, skóżany wieszak do druku.

Przygotowano również coś dla miłośników druku. W osobnej sali można znaleźć replikę średnioweiecznej maszyny drukarskiej, pracownicy planują prowadzenie szkoleń ze średniowiecznego druku.

Po rekonstrukcji muzeum zostało bardziej unowocześnione, w niektórych salach pojawiły się elementy interaktywne. Między innymi interaktywne gabloty za pomocą których można wyszukać opisy wystawionych przedmiotów lub projekcje stworzone w technologii 3D Mapping, jedna z nich przedstawia najbardziej znany widok średniowiecznego Grodna – sztych Matthiasa Zündta.

Na terytorium muzeum stworzono punkt widokowy z którego można podziwiać Nowy zamek, widoki Niemna, Cerkiew Świętych Borysa i Gleba – najstarszą cerkiew prawosławną w Grodnie.

Muzeum będzie pracować od wtorku do piątku w godzinach 10-18

Rekonstrukcja muzeum wywołała wiele sporów i kontrowersji. Według wielu historyków wieża i wrota posiadają zbędne piętro, punkt widokowy nigdy nie istniał jak, również, budynek kamienicy.

Wysyłam
Ocena czytelników
0 (0 głosów)